Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Дигитализацијом образовања до унапређења школског система

У просторијама Министарства просвјете, науке, културе и спорта јуче је одржан састанак о дигиталном образовању и стратегији ефикасније примјене информационих и комуникационих технологија у школском систему Црне Горе. Састанку су присуствовали министарка просвјете, науке, културе и спрота, проф. др Весна Братић, министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија, Тамара Срзентић, шеф представништва Уницефа у Црној Гори, господин Хуан Сантандер, начелница Одјељења за информационо-комуникационе технологије у Министарству ПНКС, Марина Матијевић, државна секретарка Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, Марина Бановић, директорица Британског савјета, Вања Маџгаљ, те представници УНДПа, ИЦТ Цортеxа, УЦГа, ОСЦЕ мисије у Црној Гори као и представници бројних других организација. Модератор састанка, који је дијелом одржан и онлајн, био је Марко Вукашиновић из Сектора за међународну сарадњу и европске интеграције у Министарству ПНКС. 

    Поздравну ријеч на састанку је имао господин Хуан Сантандер, који је поручио да је свака земља морала да се суочи са изазовном ситуацијом током пандемије коронавируса, сходно чему је дигитално образовање, током тог периода, постално неминовност. Истовремено, он је поручио да је Црна Гора, упркос потешкоћама, демонстрирала да има капацитет да се носи са изазовима. Говорећи у прилог широј имплементацији дигиталне технологије у образовни систем Сантандер је казао да су предност дигитализације могућности прилагођавања али и интеграције на много различитих начина. „Наравно, морају се развијати вјештине, треба имати јасну визију и стратегију, дакле треба инвестирати и у обуку предавача, како би дигитално образовање имало још важнију улогу у оквиру школства и како би могло боље да се примјењује“, поручио је Сантандер. 

    Министарка Братић је истакла да је овај састанак важна платформа за будућност имајући у виду да информационо-комуникационе технологије мијењају свијет. „Свијет се мијења убрзаном динамиком, ИЦТ је снага и економског развоја, отуда су ове технологије важне посебно у земљама које се развијају, попут наше. Зато је битно да се оснажи улога ИЦТа у сфери образовања“, поручила је министарка Братић. 

    Да технологија мијења начин на који размишљамо, казала је министарка Срзентић која је, истовремено, говорила и о лошој ситуацији рачунарске инфраструктуре у црногорским школама, мањку рачунара, о слабој опремљености кабинета информатике те чињеници да, још увијек, у неким црногорским школама постоје информатичке просторије без интернет конекције. У том смислу, министарка Срзентић је говорила о важности иновација у овој сфери и побољшавању услова, али и о обуци и наставника и студената, нужности унапређења курикулума обуком лидера који би били одговарајући ментори у овом програму, те о родној равноправности и значају оснаживања позиције жене у сфери информационо-комуникационих технологија. „Министарство јавне управе, дигиталног друштва и медија посвећено је изградњи три стуба, а то су: дигитално образовање, оснаживање и инклузија побољшањем приступа дигиталним алатима и инфраструктури. Обезбјеђивање услова да млади, јавни службеници и грађани буду у великој мјери способни да стекну дигиталне и лидерске вјештине, и осигуравање дигиталне писмености тако да људи могу лако приступити дигиталним услугама које пружа Влада Црне Горе“, истакла је Срзентић.

    О стратегији дигиталне трансформације говорили су и Тарик Заимовић испред ИЦТ Цортеx, Ирена Оровић, као представница Универзитета Црне Горе, Ивана Вујовић испред ОСЦЕ мисије у Црној Гори, те Улрике Дамјановић, представница ЕТФа и Сандра Бркановић из Центра за стручно образовање. Марина Матијевић, начелница ИЦТ одјељења Министарства просвјете, науке, културе и спорта, саговорнике је упознала са радом Министарства у протеклом периоду током кога су успостављене локалне рачунарске мреже, школе опремљене рачунарском опремом, већи број објеката покривен интернет конекцијом, дигитализоване пријаве за уписе и полагање матура, те са бројним бенефитима портала који су развијени за родитеље и наставнике. Матијевић је поручила да ће Министарство наставити са развијањем рачунарске инфраструктуре и успостављањем дигиталних екосистема, у том смислу, Матијевић је издвојила значај сарадње са Уницефом и УНДПом, уз наду да ће програми овог типа подићи дигиталну писменост и створити платформу за нове, унапређеније стратегије дигиталног образовања. Са друге стране, Марина Бановић, државна секретарка Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, говорила је о недостатку програмера, стручњака за сајбер сигурност, као и недостатку дигиталних вјештина у јавној управи. „У Црној Гори недостаје око 500 ИЦТ стручњака у овом тренутку, са партнерима, Универзитетом, привредним удружењима и међународним организацијама радимо на проналажењу рјешења за адресирање ових изазова“, поручила је Бановић. 

    На крају састанка, окупљенима се, још једном, на присуству захвалила министарка Братић. „Без обзира што су изазови могући, убијеђена сам да ћемо им у сусрет поћи опремљени знањем и синергијом. У експозеу предсједника Владе, професра Кривокапића, речено је да ће дигитализација бити један од главних стубова црногорског друштва, зато смо све снаге усмјерили ка испуњењу те мисије која нам је заједничка“, казала је министарка Братић уз захвалност међународним партнерима на подршци и доброј сарадњи. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?