Дигитална академија

Садржај:
О академијиПрограм Дигиталне академијеЦиљеви академијеМетодологија преноса знањаПилот програм академијеНаш простор за co-working - м:тел Дигитална фабрика

Препознајући потребу за сарадњом читавог друштва како би се убрзао процес дигиталне трансформације и унаприједиле услуге које пружају органи јавне управе, Влада Црне Горе и Министарство јавне управе најављују покретање Дигиталне академије - платформе за едукацију државних службеника и свих грађана који желе да унаприједе своје професионалне, лидерске и дигиталне способности како би били ефикаснији, ефективнији и конкурентнији у свом пословном окружењу. 

Успостављањем Дигиталне академије Влада жели да одговори на ове потребе и пружи прилику државним службеницима, али и свима осталима, да побољшају своја знања и вјештине, а све у циљу стварања ефикасне, професионалне и одговорне јавне управе оријентисане ка грађанима.

Дигитална академија је у Црној Гори један од првих стратешки осмишљених пројеката за препознавање потенцијала и вредновање достигнућа запослених у области дигиталне трансформације и у каснијој фази развој лидерства у овој области. Академија ће се бавити најважнијим темама које одговарају потребама савременог друштва, уважавајући глобалне трендове и присутне изазове.

О академији

Да ли сте се уморили од папира и оловака, и радије бисте обављали што више тога дигитално, али нијесте баш сигурни како? Осјећате ли да нијесте потпуно спремни за ово дигитално доба које већ прожима све поре наших живота? Желите ли да будете конкурентнији у данашњем свијету информационих технологија? Трагате ли за обуком или усавршавањем које ће вам заиста користити да потпуно овладате дигиталним вјештинама?

Предузетник сте или привредник који схвата да у пословању још није направио довољан помак с традиционалног на оно засновано на информационој и комуникационој технологији? Да ли сте већ пожељели да се боље упознате са дигиталним свијетом, али нијесте знали ни гдје ни како? Желите ли да идете у корак са иновацијама?

Ако је одговор на нека од ових питања потврдан, онда је Дигитална академија право мјесто за вас!

Шта добијате на Академији?

Дигитална академија пружа снажну подршку процесу диготалне трансформације између осталог и стварањем могућности нових видова преноса знања, пословања, интеграције и фокусирањем на најрелевантије теме у области.

Академија нуди програме, материјале и алате који су усмјерени на стицање вјештина потребних дигиталном друштву и на њихову практичну примјену. Због свега претходно наведеног њу карактеришу:

  • Бесплатни интерактивни курсеви;
  • Знања и вјештине које одмах можете примијенити;
  • Ангажовање искусних предавача;
  • Доступност материјала за самостално учење;
  • Успостављање заједнице практичара за сарадњу и размјену искустава.

Програм Дигиталне академије

Дигитална академија има Општи програм, који је усмјерен на развој дигиталних и лидерских вјештина, агилно управљање и дизајн по мјери човјека. Он укључује и следеће тематске области:управљање промјенама, управљање пројектима и управљање квалитетом производа, односно услуга.

Поред Општег програма, Дигитална Академија покрива и широки спектар такозваних посебних курсева који су прилагођени различитим циљаним групама и њиховим специфичним потребама. Примарне функције и активности Академије су:

  • Постављање online платформе за трансфер знања из домена нових IT технологија;
  • Развој информатичке писмености;
  • Примјена корисничког искуства и агилног менаџментау релевантним секторима (јавни, приватни, невладин) у Црној Гори;
  • Адаптација и коришћење најсавременијих информационих технологија посебно у области јавних услуга;
  • Убрзање и подстицање иновација и иновативних процеса у пружању јавних услуга и у приватном сектору;
  • Допринос јачању информатичке (сајбер) безбедности;
  • Структурирање и спровођење пилот активности у области дигиталне трансформације институција јавне управе;
  • Менторство и коучинг.

Курсеви су интерактивни. Обезбијеђени су пратећи материјали и алати усмјерени на стицање вјештина потребних у дигиталном друштву.

Програм Дигиталне академије не креирају само надлежна институција и ангажовани предавачи, већ у дизајнирању програма активно учествују полазници, као и експерти у области, чије идеје и сугестије користимо за унапријеђење ове јединствене платформе за учење. 

Циљеви академије

Успостављањем Дигиталне академије Влада жели да одговори на изазове и потребе дигиталне ере и пружи прилику државним службеницима, али и свима осталима: запосленима у привреди и онима који тек конкуришу за посао, студентима пензионерима, свима који желе да побољшају знања и вјештине.

Кључни циљ Дигиталне академије је подизање нивоа знања и вјештина у области дигиталне трансформације црногорског душтва. Циљеви који се односе на цијело друштво су:

  • Ефикасна, професионална и одговорна јавна управа која разумије и користи технолошке процесе и дигитално динамичко окружење, како би унаприједила и ојачала оријентацију и проток информација ка грађанима и ефикасно задовољавала њихове потребе;
  • Модерна дигитална привреда која влада технологијама способна је да ствара иновативна рјешења, користи пословне шансе, повећава перформансе и конкурентност и реализује своје амбициозне планове;
  • Инклузивно и ефикасно образовање које подразумијева активно и стално проширивање знања и разумијевања модерних технологија и технолошких процеса, као кључног процеса за одрживост друштва;
  • Информисан и технолошки образован грађанин који схвата предности дигиталне ере и користи модерне технологије за повећање квалитета живота и рада.

Методологија преноса знања

На Дигиталној академији се континуирано унапрјеђују програми, методологија и начин рада у чему нам помажу искусни ментори и предавачи. 

  • Комбиновани приступ: менторство, coaching, савјетовање и обука са прилагођавањем за сваку и специфичну циљну групу;
  • Извођење програма: лицем у лице или коришћењем е-учења / дигиталног учења / комбинованг учења;
  • Укључивање различитих заинтересованих страна (јавног и приватног сектора, НВО, медија, академске заједнице, иновационе заједнице, итд.);
  • Континуирано побољшање – агилан приступ.

Оно по чему је Дигитална академија другачија од других облика усавршавања је њена динамичност и прилагодљивост. Програм Академије се континуирано анализира, допуњује и надограђује.

Пилот програм академије

Министарство јавне управе је у сарадњи са ReSPA-ом ове године покренуло Пилот едукативне програме Дигиталне академије у изабраним темама за државне службенике, представнике приватног и НВО сектора. 

У оквиру Пилот програма представљена су три тренинга у следећим областима:

  • Трансформационо лидерство и управљање промјенама;
  • "Human centered design" - увод у дизајн усмјерен на човјека;
  • "Cyber security" - безбједносна култура и заштита података

Полазници програма имаће прилику да открију тајне успјешних лидера и њиховог трансформационог лидерства, али и да се упознају са основним принципима Design Thinking-а и сазнају нешто више о сајбер безбједносној култури и заштити података.

Наш простор за co-working - м:тел Дигитална фабрика

Дигитална академија је смјештена у адекватном простору који је обезбиједио м:тел – једна од водећих телекомуникационих компанија у Црној Гори.

m:tel digitalna fabrika

Локација је снабдјевена свим потребним високотехнолошким училима и на располагању је не само за одржавање наставе у оквиру Дигиталне академије већ и за менторство након одржаних предавања/обука.

Простор Дигиталне академије је замишљен и као мјесто сусрета и размјене идеја.

Дигитална академија на овај начин треба да постане мјесто стицања и сусрета свих релевантних субјеката у процесу дигитализације и транзиције Црне Горе у дигиталну економију.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?