др Бојана Бошковић

Државна секретарка

Др Бојана Бошковић је рођена 10. јула 1981. године у Сарајеву. Основну школу и гимназију завршила је у Подгорици. На Економском факултету у Подгорици дипломирала је 2005. године са просјечном оцјеном 9,43. На истом факултету у оквиру постдипломских студија “Предузетничка економија” одбранила је магистарску тезу “Бизнис окружење и економски раст”. Докторску дисертацију “Утицај регулаторне политике на економију са посебним освртом на Црну Гору”, одбранила је на Факултету за међународну економију, финансије и бизнис, Универзитета Доња Горица. Ментор рада је био проф. др Бранко Радуловић са Правног факултета Универзитета у Београду.

Докторска теза је обухватила емпиријско истраживање, којим је извршено мјерење административних трошкова имплементације ЕУ регулативе за Црну Гору.

Добитник је награде Централне банке Црне Горе за најбољи докторски рад за 2018. годину.

Свој радни ангажман започела је у Министарству финансија, октобра 2004. године, као студент стажиста, након чега је обављала послове самосталног савјетника и координатора одјељења, док је од краја децембра 2010. године именована за помоћницу министра за финансијски систем и унапређење пословног амбијента, затим је 2016. године за генералну директорицу истог директората. У децембру 2020. године је именована за генералну директорицу Директората за финансијски систем и финансијске технологије у Министарству финансија и социјалног старања, затим је од октобра 2022. године обављала послове начелнице Дирекције за анализу ефеката регулативе RIA у Министарству финансија. На позицијама високо руководног кадра има око 12 година искуства.

Током свог анганжмана у Министарству финансија координирала је различите реформске активности из области финансијског система, европских интеграција, међународне сарадње, унапређења пословног амбијента, као и реформе јавне управе.

Од септембра 2010. године до јуна 2018. године била је члан Управног одбора Фонда за заштиту депозита Црне Горе.

Руководилац је групе за економска, финансијска питања и статистику у оквиру имплементације Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском Унијом и копредсједава састанцима Пододбора заједно са представницима Европске Комисије. Члан је група за преговоре са ЕУ број 4, 9 и 17. У периоду од децембра 2010. године до краја 2020. године, обављала је послове секретара Савјета за регулаторну реформу и унапређење пословног амбијента, а потом и Савјета за конкурентност Владе Црне Горе.

Од 2019. године је национални координатор за израду Програма економских реформи (ПЕР), који Црна Гора припрема сваке године у процесу дијалога са ЕУ о економском управљању.

Члан је Регионалног Савјета BFC SEE мреже (Business Friendly Certficate South East Europe), која представља платформу јавног, приватног и цивилног сектора, за унапређење конкурентности у земљама Југоисточне Европе кроз размјену искустава, знања, дизајнирања и спровођења реформи у јавној администрацији.

Координирала је пројекте у јавној администрацији домаћег и међународног карактера, који су се односили на успостављање стандарда модерне јавне администрације, међу којима су: реформа система регистрације предузећа и издавања грађевинских дозвола и радних дозвола за странце; увођење Regulatory Impact Assessment (анализе ефеката прописа) у црногорски регулаторни систем; израда стратегије управљања јавним финансијама, имплементација акционих планова за побољшање позиције Црне Горе у извјештајима о лакоћи пословања и економским слободама, као што су Doing Business Свјетске банке, Индекс глобалне конкурентности Свјетског економског форума и индекси економских слобода Херитиџ Фондације и Фрејзер Института; међународна инцијатива Open Government Partnership (Партнерство отворених Влада). У реализацији наведених пројеката сарађивала је са међународним финансијским и донаторским организацијама као што су: Свјетска банка, USAID, UNDP, Амбасада Велике Британије у Црној Гори, SIGMA.

На Универзитету Доња Горица, Факултету за међународну економију, финансије и бизнис ангажована је као сарадник на предметима Бизнис и држава, Макроекономија и Јавне финансије и развој, а на Факултету за културу и туризам, Међународној школи за хотелијерство, Вател на предмету, Опорезивање.

Ангажована је као предавач за обуке за анализу ефеката прописа (RIA) код Управе за људске ресурсе Црне Горе. 

Похађала је International Visitors Leadership Program у Сједињеним Америчким Државама у организацији State Departmenta, Програм финансијског менаџмента за мале земље на Острву Мен и Оксфорду у организацији Свјетске банке и Said Business School са Оксфорда, као и Програм о алатима и праксама за регулацију високог квалитета у организацији Школе за транснационално управљање, Института Европског универзитета у Фиренци.

Учествовала је на више стручних конференција и студијских путовања на тему финансијске стабилности, међународних финансија, макроекономске политике и економског развоја и регулаторних реформи у САД, Аустрији, Њемачкој, Италији, Великој Британији, Бразилу, Шведској, Данској, Словенији, Јапану, Грузији, Кини, Белгији.

Аутор је више радова објављених у домаћим и међународним стручним часописима.

Говори енглески језик.

Kонтакт

др Бојана Бошковић

Државна секретарка
Адреса:
Станка Драгојевића 2