Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Држава омогућила повољније кредитирање микро, малих и средњих предузећа и предузетника

Министри финансија и социјалног старања и економског развоја, мр Милојко Спајић и мр Јаков Милатовић, данас су, у име Владе Црне Горе, закључили Уговоре о сарадњи на спровођењу мјера  подршке за II квартал 2021. године са 12 комерцијалних банака које послују у Црној Гори. Уговорима се дефинишу услови по којима ће микро, малим и средњим предузећима (ММСП) и предузетницима бити пласирано 40 милиона еура, од укупно планираних 70 милиона еура из бескаматних  извора Банке за развој Савјета Европе (CEB) . Укупна вриједност овог значајног пројекта за ликвидност и инвестиције привреде треба да износи до 140 милиона еура, с обзиром да Влада очекује да и банкарски сектор учествују са износом који је обезбиједила држава.

Ово је само једна у низу мјера подршке Владе за опоравак привреде чије је пословање погођено пандемијом, а повољнији услови кредитирања обезбијеђени су у сарадњи Владе Црне Горе и комерцијалних банака, уз подршку Банке за развој Савјета Европе (CEB).

Влада Црне Горе је закључила кредитни аранжман са Банком за развој Савјета Европе (CEB), за подршку привреди кроз кредите за обртна средства и инвестиције, у износу од 40 милиона ЕУР, уз могућност закључења додатног уговора за још 30 милиона ЕУР, казао је министар Јаков Милатовић током потписивања Уговора.

Он је подсјетио да је корона криза пореметила црногорску привреду, те да су недостатак финансијских средстава и неликвидност довели до већег броја кредитних захтјева намијењених очувању одрживости пословања.

Обезбјеђењем додатне финансијске подршке и потписивањем уговора са пословним банкама, још једном на конкретном примјеру имамо резултат успјешно вођеног дијалога са банкарским сектором, чиме потврђујемо отвореност и приврженост Владе стварању повољне пословне климе за одвијање привредне активности, истакао је Милатовић.

Данас смо овдје да формализујемо аранжман кроз потписивање појединачних уговора са представницима сваке банке и заокружимо процес интензивног рада током претходних неколико мјесеци на добробит микро, малих и средњих предузећа као крајњих корисника ових средстава, рекао је Милатовић и додао да вјерује да овај аранжман представља само један од многобројних показатеља посвећености ове Владе процесу оснажења привреде.

Министар финансија и социјалног старања, мр Милојко Спајић је указао на то да је држава обезбиједила предуслове да крајњи корисници кредита ММСП и предузетници добију повољније услове кредитирања у односу на тржишне, чиме се доприноси опоравку привреде. Он је нагласио да Влада, и преко овог пројекта, жели да буде подршка привреди за очување радних мјеста и нова запошљавања.

Ефективне каматне стопе треба да буду у распону од око 1,5% до 5,5%, у зависности од тога да ли је кредит намијењен за ликвидност или инвестицију, зависно од бонитета клијента, као и других параметара дефинисаних пословном политиком банке код које клијент аплицира за кредит.

Укључена је и могућност рефинансирања кредита који су одобрени од 1. марта прошле године (у периоду пандемије), поручио је Спајић.

Спајић је нагласио да је CEB је данас уплатио 75 одсто уговореног износа из првог дијела подршке, односно 30 милиона од 40 милиона еура. Од CEB-а се остатак добија одмах када банке пласирају првих 30 милиона.

Важно је да се зна да пројекат спроводимо постепено и средства се банкама уплаћују у складу са реализацијом, односно у зависности од онога колико новца пласирају. Предвиђено је да нас банке једном мјесечно обавјештавају о пласирању средстава, закључио је Спајић.

Данашњим уговорима о сарадњи дефинисани су услови по којима ће средства бити пласирана корисницима, рочност и каматна стопа, услови по којима ће банке враћати средства која им Влада преноси као учешће у пројекту, као и остала важна питања. Новац ће банкама кроз “трансферни зајам” бити прослијеђен без обавезе плаћања камате, на период отплате од девет година, са укљученим грејс периодом од двије године, чиме се стварају услови за повољније позајмице за ММСП.

Алекса Лукић, потпредсједник Управног одбора Удружења банака Црне Горе, истакао је значај овог пројекта за банкарски сектор и привреду.

Наш заједнички интерес је очување ликвидности привреде, смањење њеног финансијског напрезања и јачање отпорности, како би се убрзао опоравак и створили услови за здрав раст. Привреди требају стабилне и јаке банке, а банкама јака привреда. На основу данас потписаних уговора, шири се спектар механизама подршке банака привреди погођеној кризом. Банкарски сектор је стабилан и ликвидан и има потенцијал да настави да подржава, не само опоравак привреде од кризе, већ и стварање основе за просперитет и напредак.

Potpisivanje Ugovora o saradnji na sprovođenju socio-ekonomskih mjera (05.07.2021.)

Галерија

gallery.media[0].alt
1/1
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?