Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Државни секретар Миљанић на министарском састанку у оквиру Берлинског процеса

Објављено: 30.06.2021. 09:03 Аутор: Министарство унутрашњих послова

Борба против корупције је у фокусу Владе Црне Горе, и своје активности усмјерава у правцу стварања ефикасних механизама у циљу остваривања овог приоритета, саопштио је државни секретар у Министарству унутрашњих послова Зоран Миљанић на састанку министара унутрашњих послова у оквиру Берлинског процеса.

Државни секретар се осврнуо на активности Владе, која је више пута показала спремност и одлучност  за бескомпромисну борбу против корупције на свим нивоима.  Од  посебног значаја је формирање Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, као и доношење новог Закона о унутрашњим пословима, израда и усвајање Мапе пута за борбу против корупције и илегалних финансијских токова, као и  потписивање Меморандума о сарадњи између Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу, Министарства унутрашњих послова и Управе полиције, саопштио је државни секретар. Наведено ће,  уз стратешки оквир који је у изради, допринијети системској борби против изазова у овој области.

На састанку је било ријечи и о управљању миграцијама, и констатовано да, иако је током 2020.године, због пандемије коронавируса, дошло до смањења броја регистрованих миграната за скоро 60 процената у односу на 2019, миграциона рута која преко Албаније и Црне Горе води према Босни и Херцеговини  и даље према Европској унији , и даље је активна и трпи значајан миграциони притисак.   Од почетка текуће године, поново је примјетан тренд раста броја регистрованих миграната, и то у највећој мјери са подручја Блиског Истока и Сјевера Африке. Једно од актуелних питања у овој области је  успостављање електронског система идентификације миграната.

Када је у питању повратак миграната у матичну земљу, постоје потешкоће у вези  утврђивања идентитета и обезбјеђивања путних исправа. У циљу превазилажења овог проблема,  било би веома корисно организовање заједничких повратака, као и потписивање Споразума о реадмисији са земљама поријекла, тј. државама из којих долазе мигранти, саопштено је на састанку.

Закључено је да је неопходан регионални приступ управљању мјешовитим миграционим токовима са посебним акцентом на заштиту људских права, као и проналажење заједничких механизама за ефикасан повратак миграната са незаконитим боравком.

За Црну Гору је Берлински процес од изузетног значаја, јер доприноси међусобном повезивању  и  сарадњи земаља Западног Балкана, те ћемо остати посвећени сарадњи кроз ову иницјативу, закључио је Миљанић.

Учесницима састанка обратили су се Маргаритас Шинас, потпредсједник Европске комисије, Прити Пател, министарка унутрашњих послова Велике Британије, Штефан Мајер, државни секретар у Министарству унутрашњих послова СР Њемачке и други високи званичници држава Европске уније и региона.

Градимо повјерење!

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?