Економски односи са иностранством

Билатерални економски и инвестициони споразуми Црне Горе са другим државама

  • Министарство економског развоја задужено је за преговарање и закључивање Споразума о економској сарадњи. Главни циљ споразума о економској сарадњи је успостављање институционалног оквира за сарадњу и унапређивање билатералних економских односа између Црне Горе и других земаља. Тренутно, Црна Гора има на снази 22 Споразума о економској сарадњи.
  • Споразуми о међусобној промоцији и заштити инвестиција теже стварању стабилног оквира за инвестиције и бољем коришћењу економских ресурса. Они дефинишу услове за инвестирање између земаља, омогућавање трансфера средстава, право на суброгацију, надокнаду у случају експропријације и решавања спорова између инвеститора и земаља, укључујући решавање спорова између самих земаља. Црна Гора има 23 Билатерална инвестициона споразума тренутно на снази и више од половине је закључено са државама чланицама ЕУ.

Сарадња са регионалним и међународним економским организацијама

  • Министарство економског развоја је задужено за координацију активности које се односе на имплементацију инвестиционе компоненте Вишегодишњег Акционог плана за регионални економски простор (МАП РЕА 2017-2020) иАкционог плана за заједничко регионално тржиште (ЦРМ)  2021-2024.

Преглед најзначајнијих активности 

11. маја 2018. године у Тивту, усвојена је Регионална инвестициона реформска агенда (РИРА)  којом је створен свеобухватни институционални оквир и омогућено постизање већег степена усклађивања инвестиционих политика економија Западног Балкана са ЕУ стандардима и најбољом међународном праксом, повећање  конкурентности економија у региону Западног Балкана, нивоа инвестициних улагања и промовисања  региона  Западног Балкана као јединствене инвестиционе дестинације.

9. маја 2019.године, Влада Црне Горе је усвојила  Акциони план за имплементацију Регионална инвестициона реформска агенда, који представља свеобухватни оквир за конкретне реформске активности,  које Црна Гора предузима на националном нивоу ради спровођења приориетних циљева дефинисаних Инвестиционом агендом.

4. јула 2019. године, на Самиту премијера Западног Балкана у Познању,  усвојена је Декларација о инвестиционој политици економија Западног Балкана, којим су економије Западног Балкана дефинисале успостављање стандарда за преговарање билатералних инвестиционих споразума у складу са ЕУ стандардима и најбољом међународном праксом.

10. новембра 2020. године на Самиту премијера Западног Балкана у Софији  усвојен је „ Акциони план за заједничко регионално тржиште (ЦРМ)  2021-2024.

У контексту реализације инвестиционе компоненте ЦРМ, на  наведеном Самиту  су усвојени Регионални стандарди за преговарање медјународних инвестиционих споразума у складу са ЕУ стандардима и најбољом међународном праксом за економије Западног Балкана.

У контексту имплементације инвестиционе компоненте ЦРМ, важно је напоменути обавезу преговарања новог БИТ-а измедју Црне Горе и ЕУ, која је преузета  у оквиру ЦРМ као дио обавезе која  се односи на усаглашавање инвестиционог оквира са ЕУ стандардима.

Црна Гора ц́е наставити са реформом постојец́е мреже  БИТ-ова са циљем усклађивања са стандардима ЕУ и најбољом међународном праксом. С тим у вези, један од главних националних приоритета биц́е преговарање Споразума о заштити и промоцији инвестиција између Црне Горе и ЕУ и финализација активности на развоју новог БИТ модела.

  • Министарство економског развоја врши координацију на националном нивоу у процесу израде ОЕЦД публикације „ Конкурентност Југоисточне Европе“ Тренутно је у изради треће издање наведене публикације, чије се усвајање планира на прољеће 2021. године. Наведеном публикацијамо ће се пружити свеобухватна процјена економског учинка у 16 димензија развоја кључних за унапређење конкурентности у Југоисточној Европи
  • Министарство економског развоја остварује сарадњу са Свјетском банком по основу пројекта "Инвестициона политика и промоција за економије Западног Балкана”, чији је циљ пружање експертске подршке развоју и имплементацији Регионалне инвестиционе реформске агенде (РИРА) на нивоу економија Западног Балкана. Имплементација наведеног пројекта са Свјетском банком се завршава до краја 2020. године
  • Министарство економског развоја учествује у имплементацији ГИЗ-овог пројекта“ Хармонизација законског оквира за заштиту инвестиција“ чији је циљ спровођење реформи постојећег система за рјешавање инвестиционих спорова у складу са ЕУ стандардима и најбољом медјународном праксом. У оквиру наведеног пројекта израђен је „ Регионални Извјештај о мапирању институција надлежних за систем превенције и за рјешавање инвестиционих спорова“ и „Национални извјештај о институционалном оквиру за представљање државе у инвестиционим арбитражама, за мирно рјешавање инвестиционих спорова и медијацију“.
  • Министарство економског развоја остварује континуирану сарадњу са Конференцијом Уједињених нација за трговину и развој (УНЦТАД) на плану спровођења реформе постојеће мреже БИТ-ова у складу са ЕУ стандардима и најбољом медјународном праксом. Министарство економије је у 2019. години обавило низ консултација са Конференцијом Уједињених нација за трговину и развој (УНЦТАД) ради прибављања препорука на први нацрт новог модела црногорског билатералног инвестиционог споразума (БИТ).
  • Билатерална сарадња са Јапанском агенцијом за међународну сарадњу (ЈИЦА) реализује се на основу Споразума о техничкој сарадњи између Савјета министара Србије и Црне Горе и Владе Јапана, потписаног 30. новембра 2005. године у Београду. Влада Јапана, у координацији са ЈИЦА-ом организује семинаре за учеснике из Црне Горе, а све информације о актуелним семинарима могу се наћи на сајту Министарства економије које координира сарадњу са наведеном Агенцијом и путем чијег посредовања се учесници и пријављују. У периоду од 2005 – 2019. године приближно 80 представника Владе Црне Горе имало је прилику да учествује на наведеним семинарима у Јапану. У јапанској фискалној 2020. години реализовано је 6 онлине обука.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?