Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Европски дан у Улцињу – Важно јачати капацитете локалних самоуправа за успјешно коришћење ЕУ фондова

Објављено: 09.11.2022. 15:45 Аутор: Министарство европских послова

“Радује нас што се ствари на локалном нивоу мијењају набоље. Важно је јачање капацитета како би локална самоуправа могла успјешно да користи средства из ЕУ фондова и како се средства не би због неискоришћености враћала”, казала је потпредсједница Владе и министарка европских послова Јована Маровић током посјете Улцињу.

Она је казала да је европска интеграција процес цијелог друштва и да су сарадња и непосредна комуникација са локалним самоуправама драгоцјени. Како је истакла, преговарачки процес је тренутно у застоју док се не ријеше питања везана за  поглавља која се баве  владавином права, али се не смију занемарити остала поглавља и обавезе које из њих произилазе.

Потпредсједница Маровић је, заједно са министарком екологије, просторног планирања и урбанизма Аном Новаковић Ђуровић, и  сарадницима боравила у радној посјети Улцињу, у оквиру пројекта „Европски дан у твом граду“.

У оквиру посјете је одржан радни састанак са предсједником Општине Омером Бајрактаријем и његовим сарадницима и организована јавна дебата  „Значај приступних преговора за локалне самоуправе“. Такође, потпредсједница Маровић и предсједник Општине Улцињ Бајрактари су посјетили Средњу мјешовиту школу  „Братство – јединство“ и са ученицима разговарали о европским вриједностима, могућностима које чланство у ЕУ нуди младима и друштву у цјелини и разлозима због којих Црна Гора треба да постане чланица ЕУ.

 „Желимо да грађани схвате да неће Влада ући у ЕУ, него све грађанке и грађани, локалне самоуправе, цивилно друштво, зато морамо сви да се укључимо и дамо свој допринос како би испунили све потребне услове и приближили се чланству у ЕУ“, поручила је потпредсједница Маровић на дебати.

Она је казала да је радује што су представници локалних невладиних организација у радним групама за вођење преговора, те да је сада њихов рад у потпуности отворен за јавност, па сви заинтересовани могу да се укључе и активно учествују и допринесу процесу.

 „Евидентан је недостатак капацитета за повлачење средстава из ЕУ фондова, морамо наћи заједнички модел како би оспособили запослене у локалним самоуправама да искористе значајна средства која су им на располагању“, поручила је Маровић.

Министарка екологије, просторног планирања и урбанизма Ана Новаковић Ђуровић је поручила да је “поносна што се за 100 дана рада Владе, заједно са Амбасадом Републике Њемачке, ријешило питање управљачког модела Солане,  будући да ће то убрзати реализацију 19 активности из Акционог плана за Поглавље 27,  колико их се односи на Солану.

Како је навела, Министарство активно ради на очувању овог парка природе у складу са еколошким стандардима, уз разматрање могућности туристичке и економске валоризације Солане.

„У сарадњи са Војском Црне Горе, наставићемо са насипањем дина на Ади Бојани, као наставак краткорочних мјера за спрјечавање и контролисање ерозије, док се не усагласе предлози дугорочних рјешења“, казала је министарка. Додала је да очекује и да Општина Улцињ да препоруке и сугестије у вези са рјешавањем овог питања.

Министарка Новаковић Ђуровић се осврнула и на пројекат водоснабдијевања и одвођења отпадних вода који је Општина Улцињ започела, чиме ће поспјешити свој инфраструктурни развој. Како је истакла, тај пројекат је једнако важан и за Улцињ, али за Министарство, будући  да је то предуслов развоја једне општине у многим другим областима.

Предсједник Општине Улцињ Омер Бајрактари је рекао да је велика част што је Улцињ изабран за прву општину у Црној Гори у којој се организује европски дан. Како је казао, Улцињ баштини искрене европске вриједности, и иако територијално најисточнија општина у држави, Улцињ је заправо западна капија Црне Горе.

Он је истакао да је Општина Улцињ препознала значај екологије и европских интеграција, па је реорганизацијом формиран посебан Секретаријат за екологију који обједињава ове двије области.

„Општини Улцињ је циљ да свој имиџ профилише као прва зелена дестинација у Црној Гори. За кратко вријеме постигнут је значајан напредак у рјешавању питања Солане и заштите Валданоса, док ће се у наредном периоду, уз подршку Владе, радити на почетку реализације пројекта изградње постројења за прећишћавање отпадних вода, као и налажење прихватљивог рјешења за локацију депоније за инертни отпад“, поручио је Бајрактари на јавној дебати.

 У оквиру програма посјете, Маровић и Бајрактари су обишли Завичајни музеј – Улцињ, чије реновирање се реализује у оквиру пројекта ХеритагеРЕВИВЕД – Интеррег Трилатерални програм Хрватска- Босна и Херцеговина- Црна Гора. Реновирање обухвата, поред осталог, објекат Етнографског музеја, галерију Куле Балшића и билетарницу, укупне вриједности 87 хиљада еура.

СЕКТОР ЗА ИНФОРМИСАЊЕ ЈАВНОСТИ О ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ И ПРОЦЕСУ ПРИСТУПАЊА ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ ВЛАДЕ

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?