Европски савјет за иновације

EIC  је инструмент Европског савјета за иновације (EIC) који подржава врхунске иноваторе, предузетнике и мала предузец́а. Овим инструментом Савјет Европе подржава предузетнике са великим потенцијалом у развоју високоризичних, продорних иновација које утичу на обликовање нових тржишта и стварање радних мјеста, раст и просперитет у Европи. Предузетници се подржавају кроз грантове у виду грантова, али и кроз програм комбинованог финансирања (грантови у комбинацији са капиталним инвестицијама).

EIC baner

Програм има двосмјерни приступ - један дио је осмишљен као bottom-up приступ, а други има препознате Изазове (Chalenges) на које иновативне компаније кроз различите перспективе нуде рјешења.

Европско истраживачко вијеће (European Innovation Council - EIC) је интегрисано у трећи стуб Иновативна Европа програма Хоризонт Европа с циљем подстицања европског економског развоја кроз реализацију иновативних и визионарских идеја на тржишту. Да би се постигао тај циљ, EIC нуди низ комплементарних финансирања путем три типа конкурса:

  • EIC Pathfinder Open (нове идеје за радикално нове технологије)
  • EIC Transition Open (трансформација резултата истраживања у иновације)
  • EIC Accelerator (увођење иновација на тржиште)

EIC

EIC Pathfinder Open конкурс је намијењен остваривању амбициозне визије радикално нове технологије с потенцијалом за стварање нових тржишта и/или за рјешавање глобалних изазова. Овим инструментом се подржава развој будућих технологија у раној фази, темељен на пробојним истраживањима с високим ризиком и истраживачким резултатима који би требали пружити темеље нове технологије, односно "deep" технологије која се темељи на опипљивим инжењерским иновацијама или научном напретку и открићима.

EIC Pathfinder Open подстиче интердисциплинарна истраживања и развој. Спајањем различитих области истраживања, често с различитим перспективама, терминологијама и методологијама, могу се генерисати нове ствари и отворити потпуно нова подручја истраживања. На апликантима је да саставе тим који је потребан, комплементаран и који доноси резултате.

Очекивани исход пројекта је принципијелни доказ да су главне идеје предвиђене будуће технологије изводљиве, чиме се потврђује њена научна основа. Резултати пројекта морају укључивати врхунске научне публикације.

Иако се очекује да ће та нова визија бити профитабилна због свог потенцијала за будуће, даљње ефекте, на примјер, на стварање нових тржишта, побољшање квалитете живота или рјешавање глобалних изазова, није нужно приступити комерцијализацији те технологије током имплементације пројекта. Међутим, очекује се да апликанти предузму потребне мјере како би омогућили будуће искориштавање, на примјер путем одговарајуће формалне заштите генерисаног интелектуалног власништва (IP).

Висина подршке учешћа ЕУ износи до 3 милиона еура (или већи износ, ако је правилно оправдан) за покривање прихватљивих трошкова, потребних за имплементацију вашег пројекта. Стопа финансирања ове подршке ће бити 100% прихватљивих трошкова.

Прихватљиви апликанти су истраживачке организације, универзитети, мала и средња предузећа, индустријске компаније удружене у конзорциј из најмање три различите земље ЕУ. Бесповратна средства се додјељују за остваривање принципијелног доказа и потврде научне основе иновативне радикалне технологије (TRL 1-4).

EIC

EIC Transition конкурсом финансирају се иновацијске активности које превазилазе експериментални лабораторијски принцип. Подржава се валидација нове технологије у лабораторији и у неким релевантним апликацијским окружењима (кориштењем прототипова, формулација, модела или других тестова валидације), као и пословно моделирање према будућој комерцијализацији иновације.

Предложене активности морају укључивати даљње истраживање и развој резултата постигнутих у претходном пројекту и слиједити методологије усмјерене на кориснике како би се повећале шансе за будуће прихватање иновације на тржишту. EIC Transition пројекти требају се на уравнотежен начин бавити технологијом и тржишном, односно пословном димензијом, по могућности укључујући итеративне процесе учења на темељу раног повратног информисања купаца или корисника. Те активности требају обухватити прикладну мјешавину истраживања, развоја технологије и провјере ваљаности за повећање нивоа технолошке спремности (TRL) изван принципијелног доказа до одрживих демонстратора технологије у предвиђеном подручју примјене (тј. до најмање TRL5). Важно је укључити и комерцијализацију (истраживање тржишта, пословни случај, изгледи за раст, конкурентност, позиционирање према потенцијалним конкурентима итд.) те друге релевантне аспекте регулације, сертификате и стандардизације (ако је релевантно), усмјерене на технологију и пословну идеју које су спремне за улагање/инвестирање.

Циљ EIC Transition пројеката је сазријевање пријављене технологије и пословне идеје, чиме се повећава њена технолошка и комерцијална спремност за тржиште. Очекивани резултати оваквих пројеката су иновације спремне за улагање и пословни план. Такође, потребно је осигурати да је интелектуално власништво генерисано пројектом формално заштићено на одговарајући начин. Прихватљиви појединачни апликанти су мала и средња предузећа, удружена предузећа, новооснована предузећа, истраживачке организације, универзитети или мали конзорцијуми са највише 5 партнера. Пријаве се морају темељити на резултатима прихватљивих пројеката Pathfinder или ERC Proof of Concept. Бесповратна средства се додјељују за валидацију и демонстрацију технологије у окружењу релевантном за примјену (TRL 4-6) и развојне активности везане за спремност за тржиште.

EIC

На крају пројекта апликанти би требали бити спремни за следећу фазу која може бити подношење захтјева за EIC Accelerator програм, лиценцирање, тржишну анализу (customer trail) или неки други пут до одрживости који би требао бити јасан. Прихватљивиапликанти су појединачна мала и средња предузећа (укључујући spin-up и новооснована предузећа) и у изузетним случајевима мала и средња предузећа (мање од 500 запослених). Овдје је предвиђено мјешовито финансирање (blended finance) и то од 0,5 до 15 милиона еура капиталних улагања, а за технолошки развој и валидацију на скали TRL 5-8 до 2,5 милиона еура бесповратних средстава. Предвиђено је и бесповратно финансирање само под врло одређеним условима.

Према надолазећем вишегодишњем финансијском оквиру (2021.-2027. године) сви приступи ЕУ ризичним финансијским инструментима проводиће јединствени Инвест ЕУ фонд. Изузетак су специфични финансијски инструменти Европског савјета за иновације EIC у оквиру програма Хоризон Еуропе, који ће финансирати изузетно перспективне, али високо ризичне пројекте који не могу задовољити критерије 'банкарства' InvestEU-а. У блиској синергији с InvestEU-ом, програм EIC Accelerator, у својим облицима комбиноване финансијске и капиталне финансијске подршке, финансираће пројекте које спроводе мала и средња предузећа, укључујући новоосноване компаније.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?