Европски истраживачки савјет

Циљ Европског истраживачког савјета као дијела Оквирног програма ЕУ за истраживање и иновације јесте да подржи најбоље истраживаче у Европи у свим научним областима, да промовише гранична истраживања (frontier research) и да подстакне рад већ етаблиране, али и нове генерације врхунских истраживача. ERC функционише према принципима истраживања "усмјерених ка радозналости" (curiosity-driven research) и "одоздо према горе" (bottom-up research), омогућавајући истраживачима да препознају нове могућности у било којој области истраживања. Акценат је на финансијској подршци иновативних предлога са разрађеним квалитетним научним идејама и повећању видљивости најбољих европских истраживача, због чега се ERC пројекти колоквијално називају и научним Оскарима.

ERC, основан 2007. године у оквиру Седмог оквирног програма ЕУ-а за истраживање и иновације, прво је паневропско тијело за финансирање граничних истраживања чији је циљ побољшати динамичност, креативност и изврсност европске науке. Мисија ERC-а је да путем атрактивне и дугорочне финансијске подршке изврсним истраживачима и њиховим тимовима у Европи и шире омогући високоризична иновативна истраживања са научном изврсношћу као главним критеријумомм. То осигурава усмјеравање средстава у нова и перспективна подручја истраживања уз висок степен флексибилности. Коначно, ERC жели да учини европску истраживачку базу спремнијом за одговор на потребе знањем базираног друштва и пружи Европи могућности у граничним истраживањима која су неопходна за суочавање са глобалним изазовима.

Финансијска подршка ERC-а доступна је истраживачима свих националности који могу боравити у било којој земљи свијета у тренутку пријаве. Међутим, домаћа институција (host institution) мора бити у држави чланици ЕУ или држави придруженој Оквирном програму (Associated Country). Апликанти морају доказати оригиналност и иновативност истраживања, као и амбицију и изводљивост предлога истраживања.

У свом дјеловању ЕРЦ је аутономно тијело, али одговара Европској комисији која осигурава финансирање, усваја годишње програме рада ERC-а и именује чланове Научног савјета. Научни савјет ERC-а, који чине укупно 21 изванредни научник из цијеле Европе, је тијело које доноси одлуке, стратегију финансирања, договара годишње програме рада, методологију одабира евалуатора, а осигурава и комуникацију са научном заједницом.

Врсте ERC финансијских подршки

У Европском истраживачком савјету постоје 3 главне шеме финансирања:

  1. Starting Grants ERC Starting Grants намијењени су изванредним главним истраживачима (Principal Investigators) у периоду каријере када успостављају властити независан истраживачки тим или програм. Starting Grants додјељују се у износу од највише 1,5 милиона евра за период од 5 година, а пријављивачи морају имати академску титулу доктора наука стечену најмање 2, а највише 7 година прије датума објављивања конкурса. Поред тога, требају показати и потенцијал за независност у спровођењу истраживања и доказати истраживачку зрелост.
  2. Consolidator Grants ERC Consolidator Grants намијењени су изванредним главним истраживачима у периоду каријере док још ојачавају властити независан истраживачки тим или програм. Consolidator Grants додјељују се у износу од највише 2 милиона еура за период од 5 година, а апликнати треба да имају академску титулу доктора наука стечену најмање 7, а највише 12 година прије датума објављивања конкурса. Требају доказати и истраживачку зрелост и независност.
  3. Advanced Grants ERC Advanced Grants намијењени су изванредним главним истраживачима у периоду каријере када су већ постали реномирани истраживачки представници с признатим истраживачким постигнућима. Advanced Grants додјељују се у износу од највише 2,5 милиона еура за период од 5 година. Од апликаната се очекује да буду активни истраживачи са значајним истраживачким постигнућима у последњих 10 година који доказују да су изванредни представници у погледу оригиналности и значаја њихових истраживачких доприноса.

Осим главних шема финансирања, постоје и двије додатне финансијске иницијативе:

  1. Synergy Grants ERC Synergy Grants намијењени су групи од 2 до највише 4 главних истраживача који желе адресирати врло амбициозан истраживачки проблем окупљањем различитих вјештина и ресурса. Synergy Grants додељују се у износу до 10 милиона еура за период до максимално 6 година и не предвиђају посебне критеријуме прихватљивости у погледу академског образовања. Предлози се оцијењују према критеријуму научне изврсности који у случају Synergy Grants добија додатно значење изванредног унутрашњег синергијског ефекта.
  2. Proof of Concept - Финансирање ERC Proof of Concept доступно је само оним научницима који су већ добили једну од ERC финансијских подршки са циљем даљег истраживања идеје која се развила током спровођења ERC финансијске подршке. ERC Proof of Concept финансирање није усмјерено на проширење изворне идеје истраживања већ покрива активности у раној фази претварања резултата истраживања у комерцијални или друштвено вриједан предлог, на пример почетни кораци који претходе конкурентском развоју.

Средства се могу користити за:

  • утврђивање одрживости, техничка питања и цјелокупни смјер развоја пројекта
  • појашњавање положаја и стратегије за права интелектуалног власништва
  • пружање повратних информација о буџету и другим облицима комерцијалних расправа
  • покривање почетних трошкова оснивања фирме
Занимљиве чињенице о ERC финансијским подршкама

Од 2007. године ERC је додијелио око 9 500 финансијских подршки из својих основних шема појединцима научницима са сједиштем у више од 800 институција у Европи. Научне публикације истраживача које финансира ERC имају седам пута већу вјероватноћу да ће бити у првих 1 % категорија највише цитираних. Добитници ERC-а освојили су истовремено и остале престижне награде, укључујући 6 Нобелових награда, 4 Fields медаље и 5 Wolf награда. До сада је објављено више од 150 000 чланака у научним часописима. Више од 6 100 чланака међу првима је 1 % високо цитираних према подацима Scopusa 2018. Сваки прималац ERC финансијске подршке запошљава у просјеку 6 чланова тима што доприноси образовању нове генерације изванредних истраживача. Тренутно више од 70 000 постдоктораната, доктораната и другог особља ради у њиховим истраживачким тимовима. Више од 70-80 % пројеката процијењених у независној студији направило је научни пробој или велики напредак, док је око 25 % њих дало допринос који је у порасту.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?