Филип Ивановић

Министар вањских послова

Др Филип Ивановић рођен је 1986. у Подгорици. Дипломирао је и магистрирао на Одсјеку за филозофију Универзитета у Болоњи, а докторирао на Одсјеку за филозофију и религијске студије Норвешког универзитета за науку и технологију у Трондхајму.

Поред академског образовања, министар Ивановић је, такође, завршио постдипломске професионалне студије (на нивоу постградуате диплома) у области дипломатске праксе при Институту Уједињених нација за истраживање и обуку (Унитед Натионс Институте фор Траининг анд Ресеарцх).

Током научне каријере радио је на Универзитету у Левену, Ван Лир институту у Јерусалиму и Универзитету Доња Горица, а усавршавао се на Универзитету у Орхусу и Норвешком институту у Атини. У априлу 2022. изабран је у звање научног сарадника на Институту за напредне студије Универзитета Црне Горе. У фебруару 2020. године био је гостујући професор на Универзитету Сјеверног Бенгала (Университy оф Нортх Бенгал), Индија, а од марта 2021. је гостујући професор/истраживач у Центру за интердисциплинарно изучавање историје идеја (ЦРИСИ) на Универзитету ВитаСалуте Сан Рафаеле у Милану.

Одржао је и више предавања по позиву у Подгорици, Београду, Братислави, Минску и Паризу. Изабран је за експерта евалуатора Европске комисије, ескперта за акредитацију студијских програма при Агенцији за контролу и обезбјеђење квалитета високог образовања, члан је Колегијума научних сарадника Европске научне фондације (ЕСФ) и члан Одбора за филозофију и социологију Црногорске академије наука и умјетности, а у периоду 2018-2021 био је члан Радне групе за преговоре с ЕУ за поглавље 25 "Наука и истраживање". Од маја 2022. године до јула 2023. године био је члан Управног одбора Универзитета Црне Горе.

Учествовао је на преко тридесет међународних конференција и скупова у УК, Италији, Русији, Израелу, Грчкој, Шпанији, Португалији, Шведској, Аргентини и др. Аутор је великог броја монографија, чланака у научним часописима и поглавља у зборницима. Члан је бројних професионалних и научних удружења, међу којима и Младе академије наука Европе (Yоунг Ацадемy оф Еуропе) и Краљевског историјског друштва (Роyал Хисторицал Социетy, у рангу феллоw).