Гјека-Сантандер: Смањити социјалну дистанцу и истрајати на путу социјалне инклузије

Објављено: 06.03.2024. 08:20 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Влада Црне Горе и УНИЦЕФ наставиће да јачају сарадњу кроз приоритетне области од значаја за унапређење заштите дјеце, поручено је са састанка министра људских и мањинских права Фатмира Гјеке и шефа представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуана Сантандера.

Саговорници су разговарали о степену заштите права дјетета у Црној Гори, те посебно положају дјеце из рањивих друштвених група. У складу са поштовањем универзалних дјечијих права, заштита дјеце један је од приоритета Владе. С тим у вези, у области заштите дјечијих права стављен је акценат на право на образовање, смањење сиромаштва, заштиту од насиља, инклузивност, рекао је министар.

Министар Гјека захвалио је на прилици за размјену мишљења у вези са развојем политика у сфери заштите људских права рањивихдруштвених група, првенствено из ромске и египћанске заједнице. Дјеца из рањивих група се суочавају са социјалном дистанцом као додатном отежавајућом околношћу,рекао је министар и додао да треба јачати ниво друштвене свијести о важности инклузије.

Он је истакао значај успјешне међуресорске сарадње у остваривању националних политика, и да изузетно цијени подршку међународних институција. Циљ нам је заједнички, предлоге за унапређење актуелног стања имамо, смјернице су дате и зато не сумњам у позитивне резултате сарадње као што је ова, рекао је Гјека.

Ромска и егпћанска дјеца и дјеца са сметњама у развоју су двије најмаргинализованије групе, истакао је шеф представништва УНИЦЕФ-а у Црној Гори Хуан Сантандер. Из тог разлога, оне су у центру сарадње УНИЦЕФ-а с Министарством људских и мањинских права.

„УНИЦЕФ ће подржати Министарство људских и мањинских права да спроведе процјену потреба како би осигурало да се адекватан број медијатора финансира на одржив начин у здравственом, образовном и системима дјечје и социјалне заштите“, рекао је Сантандер.

У Црној Гори, само 16 одсто ромске и египћанске дјеце похађа предшколско образовање, док само 3 одсто заврши средњу школу.

„Уз медијаторе, неопходно је наћи и ефектно, одрживо рјешење за бесплатан транспорт како би се повећао упис ромске и египћанске дјеце у образовни систем. То је од суштинског значаја ако желимо да осигурамо да они као одрасли имају потребно знање и вјештине да добију квалитетне послове и прекину циклус сиромаштва“, рекао је Сантандер.

УНИЦЕФ ће радити с Министарством људских и мањинских права како би се ојачала међусекторска координација која има за циљ да свој дјеци са сметњама у развоју обезбиједи приступ квалитетном образовању, здравственој, дјечјој и социјалној заштити.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?