„Human Centered Design“ – Увод у дизајн усмјерен на човјека

Садржај:
Кратак опис Циљеви Коме је курс намијењенПотребна знања и вјештинеШта ћете научитиФорматПредстављање експерта 

Увод у дизајн усмјерен на човјека (Human Centered Design) примјеном Design Thinking

Тренер: Ведран Антољак

Данас ни једна јавна управа, пословни актер, организација цивилног друштва не могу замислити процес осмишљавања и испоруке услуге или производа без дизајна усмјереног на човјека. На сваком нивоу у свакој врсти организације, Design Thinking пружа алате који су потребни да постанете иновативни, и да откријете креативне вјештине које имате у себи, само их још не препознајете.

Полазници Пилот програма Дигиталне академије, имаће прилику да се упознају са методологијом и процесом Design Thinking-а.

Кратак опис

У модерном свијету иновације су постале детерминанта конкурентности. Без обзира јесте ли јавни службеник, запослени, менаџер у глобалној корпорацији или предузетник који тек почиње да послује, од свакога се очекује да ради боље с мање ресурса у окружењу које је убрзано, нестабилно и непредвидиво као никад до сада. Стога је данас више него икада важно да размишљамо усмјерено на човјека и Design Thinking

У овом курсу развијеном за ReSPA-у, упознаћемо вас са методологијом и процесом Design Thinking-а као приступа рјешавању пословних проблема. Представићемо примјере коришћења и све фазе Design Thinking-а.

Циљеви

У овом 2-дневном тренингу, искусни тренер дизајна усмјереног на човјека (Human Centered Design) упознаће вас са Design Thinking-ом те ће вас водити кроз свих пет фаза процеса за дизајнирање иновативних рјешења за сложене пословне изазове.

Овај креативни приступ рјешавању проблема омогућиће вам да закорачите у стварни свијет и тестирате идеје како бисте могли да дођете до узбудљивих и неочекиваних рјешења, скројених према стварним потребама људи за које их тражимо. Основни циљеви курса су:

  • Препознати најновија и будућа питања и изазове у иновацијама кроз упознавање свих фаза Design Thinking процеса – емпатија, редефинисање, идеација, креирање прототипа и тестирање.
  • Упознати најсавременије алате, идеје, концепте и рјешења која се односе на дизајн усмјерен на човјека коришћењем методологије Design Thinking.
  • Развити напредни облик размишљања о иновацијама и расту који се састоји од идентификације и преобликовања проблема, предвиђања, ретроспективе и стварања увида.
  • Припремити начин размишљања и дисциплину систематске инспирације вођене знатижељом с циљем проналажења нових извора идеја, нових веза и нових модела.
  • Научити представити рјешење за конкретан, изводљив, одржив и иновативан прототип.

Коме је курс намијењен

Овај курс намијењен је свима који желе да стекну основно разумијевање и практично искуство у примјени темељних начела и кључних метода Design Thinking методологије. Полазници курса могу бити како из јавног сектора, тако и из малих и средњих предузеће, стартуп-ова, и корпорација или академске заједнице. Ово је практичан курс на почетничком нивоу гдје ћете искусити Design Thinking на дјелу.

Полазници курса ће се упознати са сљедећим алатима и приступима:

  • Интерактивност;
  • Design Thinking интервју;
  • Мапе емпатије, Кластеризација увида, Постављање приоритета, израда Persone;
  • Brainstorming технике: 10 за 10, Љестве, Алтернативни свијет;
  • Мапа труда и учинака, Упитник за прототип и други.

Потребна знања и вјештине

За похађање овог курса нису потребна специфична знања и вјештине. Радионица захтијева око 1 сат времена припреме прије самог одржавања радионица (домаћи задатак) што укључује: 

  • Упознавање са техникама за спровођење Design Thinking интервјуа;
  • Спровођење једног или више интервјуа  (нпр. са чланом породице, колегом или пријатељем);
  • Упознавање с анализом и подацима кроз Design Brief који ће бити достављен учесницима прије едукације.

Шта ћете научити

Наоружани овим новим разумијевањем, вратићете се на посао с приступом који тежи ангажованијим, отворенијим, експанзивнијим рјешењима усмјереним на човјека:

  • Темељно разумијевање Design Thinking-а и дизајна усмјерених на човјека (HCD - Human Centered Design) кроз тражење рјешења на дефинисан изазов и рад кроз свих пет фаза Design Thinking процеса, укључујући брзу израду прототипова и итеративно рјешавање проблема.
  • Практично искуство с кључним алатима и процесима Design Thinking-а;
  • Употреба визуелних модела као што су Мапа емпатије, Persone и Марамице идеја како би помогли у стварању и изради прототипа опипљивих, иновативних идеја и побољшали сарадњу с другима;
  • Примјена алата Design Thinking-а и оквира за рјешавање разних изазова дистрибуираног рада и других 'опаких' проблема.

Сви обухваћени алати биће вам доступни, тако да их можете узети и почети с примјеном сљедећег дана након курса, на свој лични или пословни живот. Конкретна примјена знања и вјештина у садашњем и будућем раду:

  • Умрежавање (са колегама и постајањем алумни онлине заједнице);
  • Учесници након едукације имају приступ свим материјалима коришћеним током едукације – презентација, Miro плоча, информације, материјали, студије итд.
  • Тренер ће бити на располагању за евентуалне онлине консултације прије, за вријеме и након едукације. 

Формат

Ова онлине едукација траје два дана, (8 сати подијељених у 7 сесија) и укључује додјелу сертификата.

  • Језик комуникације: црногорски
  • Формат едукације: онлине
  • Техничке алате који ће се користити за поспјешивање интеракције: Teams/Zoom, Miro (дигитална бијела плоча, Whiteboard)

За успјешан завршетак, потребно је 100% присуство на радионицама.

Представљање експерта 

Ведран Антољак савјетник је управе, предузетник и инвеститор. Посједује међународно искуство у раду с приватним корпорацијама и владама широм свијета. У раздобљу више од 25 година Ведран је водио, развијао и учествовао у пројектима за међународне организације, глобалне корпорације, као и прогресивна мала и средња предузећа. Савјетовао је 21 владу на четири континента у пројектима регулаторне реформе, попут поједностављења административних препрека (Регулаторна Гиљотина), Standard Cost Model (SCM) и Regulatory Impact Analysis (RIA).

Прије оснивања Best Advisory-ја, Ведран је основао и 13 година водио водећу фирму за пословно савјетовање у Хрватској. Прије тога, радио је као виши савјетник у једном од водећих глобалних консултантских кућа. Ведран је низ година радио као стручњак за приватни и финансијски сектор у Свјетској банци, и четири године био је Шеф канцеларије Међународне финансијске корпорације (IFC) у Хрватској.

Антољак посједује знања и вјештине у стратешком савјетовању, стратешким предвиђањима, Design Thinking-у, дигиталној трансформацији, стратешкој агилности, регулаторној реформи, финансијском сектору, итд. У корпоративном свијету и јавном сектору, Ведран је осмислио и водио низ пројеката везаних за дигиталну трансформацију пословања, Design Thinking, управљање иновацијама, управљање стратегијом, ICT-у и корпоративном расту.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?