Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ИПА ИИИ

Европска унија наставиће да пружа помоц́ како би припремила партнере за будуц́е чланство и подржала њихов процес придруживања. Европски савјет је усагласио свој став о нацрту Уредбе о успостављању Инструмента за претприступну помоц́ (ИПА ИИИ) за период 2021–2027.

Усаглашени текст не покрива финансијска и хоризонтална питања, што ц́е зависити од општег споразума о сљедец́ем вишегодишњем финансијском оквиру. Приједлог Европске комисије предвиђа општи буџет за програм од 14,5 милијарди евра у за период 2021-2027. Претприступна помоц́ помаже корисницима у усвајању и спровођењу кључних политичких, институционалних, социјалних и економских реформи у складу са вриједностима ЕУ и постепено усклађивање са правилима, стандардима и политикама ЕУ.

Текст уредбе се фокусира на сљедец́е кључне елементе:

  • Фокус на основама – Партнери који теже придруживању Унији морају се придржавати неких кључних критеријума („Критеријиму из Копенхагена“). Ови критеријиму се фокусирају на владавину права и темељна права, економско управљање и јачање демократских институција и јавне управе.
  • Вец́и учинак кроз повец́ану кохерентност – Инструмент ц́е осигурати кохерентност и комплементарност са новим Инструментом за сусједство, развој и међународну сарадњу (НДИЦИ). Такође ц́е повец́ати синергију са унутрашњим политикама ЕУ у бројним кључним областима као што су миграције, истраживање и иновације, околина и климатске активности, транспорт и енергетска повезаност.
  • Равнотежа између учинка и праведног учешц́а и предвидљивости помоц́и – Договорени текст успоставља равнотежу између промовисања учинка и осигуравања праве подјеле помоц́и и предвидљивости за кориснике. У исто вријеме, текст се односи и на могуц́ност пропорционалног смањења и преусмјеравања такве помоц́и у случајевима регресије или сталног недостатка напретка корисника. Таква смањења могла би се преокренути у случајевима када се настави напредак у реформама.

Канцеларија за европске интеграције Владе Црне Горе је током 2019. године, у оквиру редовне комуникације са надлежним службама Европске комисије, иницирала и дијалог о наставку финансијске подршке Европске уније Црној Гори током периода 2021-2027, односно кроз ИПА ИИИ. Иако су званично доступне информације у вези са Ипом ИИИ још увијек ограничене, најављено је да се више неће примјењивати принцип фиксних алокација по државама, као што је то била пракса у претходним перспективама ИПА И и ИПА ИИ.

Кључни критеријуми за добијање финансијске подршке ће бити релевантност и зрелост предложених пројеката, а све у циљу припреме држава за будуће коришћење Европских структурних и инвестиционих фондова. Овакав приступ ће захтијевати додатни ангажман и јачање капацитета цјелокупне ИПА структуре, како би испунили критеријуме које ће Европска комисија дефинисати. Када је у питању Вишегодишњи финансијски оквир ЕУ, и даље су у току преговори између Европске комисије, Европског савјета и Европског парламента о укупном буџету ЕУ током периода 2021-2027, укључујући и буџет за Ипу ИИИ. У складу са најавама Европске комисије, први нацрти кључних стратешких докумената и детаљнијих правила за ИПА ИИИ биће достављени државама корисницама ИПА подршке током 2020. године.

У вези са стратешким оквиром, главни стратешки документ ће бити ИПА програмски оквир, који ће обједињавати приорите свих држава у свакој од пет области политика (тзв. windows).

Планиране области политика ће се односити на:

  • Владавину права, темељна права и демократију;
  • Добро управљање, усклађивање са правном тековином, стратешко комуницирање и добросусједске односе;
  • Зелену агенду и одрживо повезивање;
  • Конкурентност и инклузивни раст;
  • Територијалну и прекограничну сарадњу.

На основу ИПА програмског оквира, државе ће припремити додатни плански документ за сваки од пет „прозора“, којим ће планирати подршку у оквиру Ипе - стратешки одговор. Документ ће представљати основ за програмирање Ипе и у плану је да буде ажуриран средином програмског периода. Националне власти ће, у складу с даљом динамиком активности коју буде одредила Европска комисија, наставити координацију неопходних припремних активности за коришћење Ипе ИИИ на националном нивоу.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?