Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Израда националног софтвера за прорачун енергетских карактеристика зграда

Објављено: 03.03.2022. 11:23 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

Министарство капиталних инвестиција, као надлежни државни орган за имплементацију политике у области енергетске ефикасности  је у обавези да успостави национални оквир за енергетску ефикасност зграда у Црној Гори. Кључни корак у овом процесу је успостављање националног софтвера за прорачун енергетских карактеристика зграда. Подршка за развој овог софтвера је обезбијеђена у оквиру пројекта "Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама (PEEPB)", који Министарство спроводи у сарадњи са Њемачком развојном банком (KfW). Софтвер је назван MEEC (Montenegrin Energy Efficiency Certification) и за његов развој је задужен њемачки институт за грађевинску физику Фраунхофер IBP из Штутгарта. 

Прва верзија софтвера за прорачун енергетских карактеристика зграда (MEEC) је развијена и од прошле године је доступна је на страници www.меец.ме. У MEEC софтверу је могуће урадити  потребне прорачуне за зграду, али још увијек није могуће генерисати сертификат о енергетским карактеристикама тзв. енергетски пасош зграде.Развој ове функционалности је у завршној фази и очекује се да ће процес сертификовања почети у првој половини текуће године на пилот јавним објектима. Власнику објекта енергетски сертификат указује на могућа унапређења енергетске ефикасности у згради, а што за циљ има смањење потрошње енергије. За купце или закупце објекта енергетски сертификат пружа информацију о енергетској ефикасности објекта односно о потребама објекта за енергијом, а што може бити важан критеријум приликом куповине/закупа.

MEEC софтвер подржава два начина рада: (и) прорачун за сертификовање енергетских карактеристика зграда, који подразумијева коришћење зграде при стандардизованим условима и (ии) прорачун потрошње енергије у складу са стварним начином коришћења зграде за потребе енергетских прегледа са циљем предлагања мјера за унапређење енергетске ефикасности. Такође, у овом софтверском алату је уграђена и функционалност економских прорачуна са циљем анализе исплативости појединих мјера енергетске ефикасности. Дакле, MEEC је свеобухватан алат који у себи садржи све функционалности потребне за анализу потрошње енергије у зградама и за израду енергетских сертификата.

Оно што је такође важно, а што би требало да произведе позитиван утицај на ширу примјену MEEC софтвера, не само од стране стручних лица за вршење енергетских прегледа већ и од стране других лица која се баве проблематиком изградње објеката (пројектанти, инжењери, студенти, итд.), је чињеница да ће овај софтверски алат бити бесплатан.  На тржишту се могу појавити и други слични софтвери, а који, да би постали званични, морају пратити националну методологију прорачуна енергетских карактеристика. 

Такође, је у току реализација других припремних активности са циљем омогућавања енергетског сертификовања зграда у Црној Гори, а које се, прије свега, односе односе на: измјене правног оквира са циљем увођења нове методологије прорачуна енергетских карактеристика, као и организовање обуке за коришћење новог софтвера од стране стручних лица за вршење енергетских прегледа (енергетских  аудитора). Овим ће се створити услови да процес сертификовања зграда буде имплементиран у већем обиму, а сходно обавезама из Закона о ефикасном коришћењу енергије.

Израдом MEEC софтвера створиће се услови да се прорачун енергетских карактеристика зграда у Црној Гори спроводи према важећим међународним стандардима у складу са захтјевима EU директива, а које је Црна Гора у обавези да имплементира сходно преузетим међународним обавезама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?