Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Потписан Уговор о извођењу радова на примјени мјера енергетске ефикасности на објектима из кластера III

Објављено: 27.06.2023. 13:15 Аутор: Министарство капиталних инвестиција

У Министратву капиталних инвестија потписан Уговор о извођењу радова на примјени мјера енергетске ефикасности на објектима из кластера III за ЈУ Средњу економско-угоститељску школу и зграду Универзитета Никшић, ЈУ ОШ „Његош“ Котор и ЈУ Гимназије „25.мај“ Тузи.

Уговор о извођењу радова на примјени мјера енергетске ефикасноти у Гимназији „25. мај“ Тузи, Средњој економско-угоститељској школи у Никшићу и ОШ „Његош“ Котор је вриједности 5.846.401,96 еура (без ПДВ-а), а рок за завршетак радова је 5 мјесеци. Извођач јадова је EurozoxETG Група.

Потписивању су, поред министра капиталних инвестиција мр Ервина Ибрахимовића, присутвали министар просвјете мр Миомир Војиновић, замјеник амбасадора Њемачке Christoph Breunig, представник KfW банке Жељко Уљаревић, Зоран Дробњак из Eurozox ДОО као и директори школа из Котора, Никшића и Тузи.

Министарство капиталних инвестиција у сарадњи са Министарством просвјете, Министарством финансија, Министарством рада и социјалног старања и Управом за катастар и државну имовину успјешно реализује пројекат "Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама". Овај пројекат се остварује на основу Уговора о кредиту и Уговора о гранту потписаних у децембру 2019. године, као и Посебног уговора потписаног у августу 2020. године, између Владе Црне Горе и KfW банке.

Министарство капиталних инвестиција и тим на чијем сам челу остаје посвећено промовисању енергетске ефикасности и одрживости, препознајући важност смањења утицаја на животну средину и постизања економских и еколошких добитака. Реализација пројекта "Унапређење енергетске ефикасности у јавним зградама" представља кључни корак ка остварењу тих циљева, а резултати ће имати позитиван утицај не само на буџет Црне Горе, већ и на квалитет живота грађана и одрживи развој земље",  изјавио је министар Ервин Ибрахимовић на догађају приређеном поводом потписивања Уговора о извођењу радова на примјени мјера енергетске ефикасности на објектима из кластера III.

Пројекат је финансијски подржан путем кредита KfW банке у износу од 45 милиона еура, грантом Европске комисије кроз Регионални фонд за енергетску ефикасност (Reep Plus), кроз Western Balkan Investment Framework (WBIF) у износу од 4.785.067,87 еура. Влада Црне Горе такође је обезбиједила сопствени допринос од 10 милиона еура.

Unaprijeđenje energetske efikasnosti u javnim zgradama

Главни циљ пројекта је унаприједити енергетску ефикасност у одабраним административним објектима и образовним и социјалним установама чији се трошкови за енергију и воду покривају из буџета Црне Горе. Овај пројекат такође има за циљ подршку у испуњавању обавеза прописаних Законом о ефикасном коришћењу енергије, које произлазе из ЕУ директива. Један од додатних резултата очекује се у смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште и постизању национално одређеног доприноса (INDC/PNOD). Један од циљева је и позитиван утицај на запошљавање домаћих грађевинских и консултантских фирми, чиме се одржава континуитет њихових прихода и очување постојећих, као и стварање нових радних мјеста.

Ријеч је о радовима вриједним око 6 милиона еура, који ће осим постизања максималне енергетске ефикасности у овим објектима, довести и до унапређења амбијента за боравак и рад ученика и професора. Ови радови уједно могу озваничити и почетак двогодишњег инвестиционог циклуса, који може бити највећи у историји. Користим прилику да напоменем да ће се до првог септембра отворити Основна школа “Душан Кораћ” у Бијелом Пољу,  да је у завршној фази евалуација понуда за радове на  ОШ “Владимир Назор”, те да ћемо почетком августа имати камен темељац на том објекту, да је расписан међународни конкурс за идејно решење школе у Цитy кварту, да нас ускоро очекује финиш идејних решења за вртиће у подгоричком Цитy кварту и у Беранама, да је одабран обрађивач главног пројекта за вртиће у Бару и Улцињу, да је у току евалуација тендера за набавку 6,5 милиона вриједне рачунарске опреме,  такође и набавка нових 25 возила за превоз ученика. На основу свега овога,  јасно је да су улагања у образовање никад већа и да о будућности наше дјеце мислимо на прави начин. - изјавио је током потписивања министар просвјете мр Миомир Војиновић.

За имплементацију пројекта задужено је Министарство капиталних инвестиција у сарадњи са релевантним министарствима и Управом за катастар и државну имовину. Кључне одлуке везане за пројекат доноси Координациони одбор, чији су чланови представници институција обухваћених пројектом.

У склопу овог пројекта, Министарство капиталних инвестиција планира објавити позив за претквалификацију у јулу 2023. године за извођење радова на унапређењу енергетске ефикасности у неколико објеката. Следеће образовне установе су обухваћене овим планом: ОШ "Вук Караџић" у Беранама, ОШ "Владислав Рибникар" и ОШ "Ристо Ратковић" у Бијелом Пољу, Гимназија и Средња ликовна школа "Петар Лубарда" у Цетињу, ОШ "Ловћенски партизански одред" у Цетињу, као и ОШ "Србија" и ОШ "Југославија" у Бару.

Овај позив за претквалификацију представља корак ка даљој имплементацији пројекта и унапређењу енергетске ефикасности у наведеним објектима. Кроз ову иницијативу, Министарство капиталних инвестиција настоји осигурати да ове школе постану енергетски ефикасније, смањујући њихову потрошњу енергије и трошкове за енергију. Радови ће обухватити различите аспекте, укључујући радове на омотачу објекта, замјену система гријања, замјену система освјетљења и остале мјере које ће побољшати термални комфор у објектима и смањити потрошњу енергије.

Објављивање позива за претквалификацију представља важан корак у даљем развоју пројекта и показује посвећеност Владе Црне Горе унапређењу енергетске ефикасности у јавним зградама. Кроз ове активности, очекује се да ће се остварити значајан напредак у смањењу потрошње енергије, смањењу емисија гасова са ефектом стаклене баште и постизању национално одређеног доприноса у области заштите животне средине.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?