Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Јавни конкурс за финансирање пројеката НВО у области ЗАШТИТА ЛИЦА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ ЗА 2022.

Објављено: 11.11.2022. 12:49 Аутор: министрарство рада и социјалног старања

На основу члана 32в Закона о невладиним организацијама (“Службени лист ЦГ“, бр. 39/11 и 37/17), а у вези са Одлуком о утврђивању приоритетних области од јавног интереса и висине средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација у 2022. години (“Службени лист ЦГ“, бр. 12/22 и 24/22) и Правилником о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на Јавни конкурс (“Службени лист ЦГ“, број 14/18) и члана 130 Закона о социјалној и дјечјој заштити (“Службени лист ЦГ“, бр. 27/13, 1/15, 42/15, 47/15, 56/16, 66/16, 1/17, 31/17, 42/17, 50/17, 59/21 и 145/21), Комисија за расподјелу средстава за финансирање пројеката /програма невладиних организација у 2022. години, у области заштита лица са инвалидитетом, коју је образовало Министарство рада и социјалног старања, рјешењем бр. 01-128/22-3169/33 од 09. 11. 2022. године, објављује

ЈАВНИ КОНКУРС„Заштита лица са инвалидитетом и дјеце и младих са сметњама и тешкоћама у развоју“За финансирање пројеката невладиних организација у области заштита лица са инвалидитетом за 2022. 

Позивају се невладине организације које имају капацитете и искуство да пријаве пројекте на овај конкурс којим могу допринијети побољшању квалитета живота особа са инвалидитетом.

Стратешки циљ чијем ће остварењу допринијети пројекти невладиних организација у 2022. години су:

  • Унапређени ванинституцијални облици подршке лицима са инвалидитетом;
  • Плурализам услуга;
  • Интеграција дјеце са сметњама и тешкоћама у развоју, као и младих, одраслих и старих лица са инвалидитетом у друштвену заједницу у што већој могућој мјери.

Како интеграција лица са инвалидитетом и дјеце и младих са сметњама у развоју подразумијева дјеловање у више области, потребе на које пројекти треба да одговоре у 2022. години базиране су на стандардима који подразумијевају: обезбјеђивање услова за пуно и активно учешће лица са инвалидитетом на равноправној основи кроз развој и примјену политике пружања једнаких могућности, обезбјеђивање услуга социјалне и дјечије заштите лицима са инвалидитетом у складу са њиховим реалним потребама и у складу са међународним стандардима и могућностима државе.

Конкретно, пружалац услуге дневног боравка у складу са карактеристикама, капацитетима и потребама корисника обезбјеђује подршку у изградњи и одржавању позитивних односа са одраслим, старим лицима и дјецом, организовање радно-окупационих, односно едукативних активности које подстичу развој нових знања и вјештина, развијање метода рада који охрабрују учествовање корисника у активностима у заједници, организовање слободног времена у складу са потребама и интересовањима корисника, организовање пригодних културно–забавних садржаја у оквиру дневног боравка, подршку у социјалној инклузији, развој вјештина за препознавање и рјешавање проблема, развој комуникационих вјештина и развој вјештина и знања потребних за живот у заједници.

Конкурсом ће се подржати и друге услуге подршке за живот у заједници: становање уз подршку, персонална асистенција, помоћ у кући, као и савјетодавно–терапијске и социјално–едукативне услуге.

Конкурс има три приоритета:

Приоритет И:

  • Пружање услуга социјалне и дјечје заштите са сметњама и тешкоћама у развоју, младим, одраслим и старим лицима с инвалидитетом од стране пружалаца услуга који имају лиценцу за обављање дјелатности. Посебан приоритет су услуге подршке за живот у заједници (дневни боравак, помоћ у кући, становање уз подршку и персонална асистенција. Посебни циљеви Стратегије су усмјерени на унапређење социјалне одговорности и интегративни приступ који омогућава подстицање социјалне инклузије, повећање квалитета живота и коришћење капацитета старијих лица за самосталан живот, унапређење услуга социјалне заштите старијих и унапређење система квалитета услуга за старија лица. Посебан приоритет су услуге: Дневни боравак за старија лица и Помоћ у кући за старија лица.

Приоритет ИИ:

  • Подршка изградњи и унапређењу капацитета организација цивилног друштва пружалаца услуга социјалне заштите  подршке за живот у заједници и савјетодавно-терапијских и социјално-едукативних услуга дјеци са сметњама и тешкоћама у развоју, младим, одраслим и старим лицима, у процесу добијања лиценце за обављање дјелатности и квалитетнијег пружања услуга социјалне и дјечје заштите (капацитета: организационих, људских, програмских, техничких и сл.).

Кроз подршку и помоћ дјеци са сметњама и тешкоћама у развоју, као и младим, одраслим и старим лицима с инвалидитетом, обезбиједиће се укључивање у друштво уз посвећивање посебне пажње лицима којима је неопходан највећи степен подршке, која због неприступачности разних услуга нису у стању да се укључе у заједницу.

Овај приоритет такође доприноси остварењу циљева и предвиђених мјера Стратегије за развој социјалне и дјечје заштите, конкретно: посебног циља 2: „Унапријеђен систем квалитета у социјалној и дјечјој заштити“ и мјере 2.1.“Унаприједити услове за издавање лиценце за обављање дјелатности пружалаца услуге и лиценце за рад“.

Конкурсом ће се подржати пројекти усмјерени на развој услуга социјалне и дјечје заштите и капацитета пружалаца тих услуга чиме се доприноси превенцији институционализације, реинтеграцији корисника/ца услуга социјалне и дјечје заштите у друштво, побољшању квалитета пружања услуга социјалне и дјечје заштите на нивоу заједнице, промоцији партнерства унутар заједница, те уопштено смањењу социјалног искључивања и сиромаштва.

Приоритет ИИИ: 

  • Подршка унапређењу укупног квалитета живота дјеце са сметњама и тешкоћама у развоју и младих, одраслих и старих лица са инвалидитетом и чланова њихових породица и побољшању њихове социјалне инклузије кроз пружање услуга социјалне и дјечје заштите у ширем смислу, а у складу са њиховим потребама старијих лица и побољшању њихове социјалне инклузије кроз пружање услуга социјалне заштите у ширем смислу, а у складу са њиховим потребама.

Овај приоритет доприноси остварењу циљева и предвиђених мјера Стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите, кроз мјеру 3.4: „Успостављање иновативних услуга“за период од 2018. до 2022. године, кроз мјеру 3.4: „Успостављање иновативних услуга“ и у оквиру ње предвиђеног задатка: 3.4.1. „Подстицати развој иновативних услуга социјалне и дјечје заштите, на државном и локалном нивоу, у складу с обезбијеђеним средствима из буџета и других извора.“ 

Услуге социјалне и дјечје заштите у ширем смислу представљају услуге односно мјере, активности и програме који нијесу обавезно дефинисани Законом о социјалној и дјечјој заштити и за њихово пружање није потребна лиценца. Ове услуге могу допуњавати услуге из социјалне и дјечје заштите у ужем смислу тј. услуге социјалне заштите, на начин да у одређеном временском раздобљу одговарају на специфичне потребе корисника/це и унапређују социјалну инклузију и квалитет његовог/њеног живота (нпр. Пружање подршке родитељима дјеце са сметњама у развоју, групе за подршку особама са инвалидитетом или члановима породице, окупациона/радна терапија, услуге подршке у кући за особе с инвалидитетом, услуге информисања и подршке у приступу постојећим услугама).

 ЦИЉНЕ ГРУПЕ СУ:

Директне:

  • Дјеца и млади са сметњама и тешкоћама у развоју,
  • Одрасла и стара лица са инвалидитетом

Индиректне:

  • Индиректне циљне групе су центри за социјални рад, којима пројекти невладиних организација треба да пруже подршку у унапређењу система социјалне заштите и њиховом оснаживању. Такође, индиректне бенефите од пројеката имају шире породице корисника/ца, односно локалне заједнице у којима корисници/е живе.
  • Укупан износ средстава која се могу расподијелити овим конкурсом је: 430. 000, 00 еура.

Најнижи износ финансијске подршке коју ће бити могуће остварити на основу Јавног конкурса: 10. 000 еура.

Највиши износ финансијске подршке коју ће бити могуће остварити на основу Јавног конкурса:  40. 000 еура.

На овај конкурс невладина организација може пријавити највише 2 пројекта, али јој се могу додијелити средства само за један пројекат. Та невладина организација може бити и партнер на само једном пројекту у оквиру овог Јавног конкурса.

Пријаву пројекта на овај конкурс може поднијети невладина организација која је:

  • уписана у Регистар невладиних организација; 
  • кроз циљеве и дјелатности у Статуту, дефинисала област од јавног интереса из овог конкурса као област свог дјеловања; 
  • предала пореском органу пријаву за претходну фискалну годину (биланс стања и биланс успјеха);
  • за пријаве пројекта у склопу Приоритета И невладина организација је дужна доставити и лиценцу за обављање дјелатности за услуге подршке за живот у заједници (дневни боравак, становање уз подршку, персонална асистенција и помоћ у кући) и савјетодавно –терапијске и социјално – едукативне ( савјетовање, терапија и СОС телефон) која се подржава овим пројектом у оквиру приоритета 1 овог конкурса.

Расподјела средстава из овог конкурса врши се на основу сљедећих критеријума:

  • допринос пријављеног пројекта, у остваривању јавног интереса и реализацији стратешких циљева у одређеној области;
  • квалитет пријављеног пројекта;
  • капацитет невладине организације да реализује пријављени пројекат;
  • транспарентност рада невладине организације.

Бодовање пројеката, према наведеним критеријумима, вршиће се према мјерилима и на начин утврђен Уредбом о финансирању пројеката и програма невладиних организација у областима од јавног интереса (“Службени лист ЦГ“, бр.13/18), на обрасцу који утврђује и објављује на својој интернет страници Министарство јавне управе, а сваки пројекат ће бодовати по два независна процјењивача, који морају  образложити  додијељене бодове по сваком мјерилу.

Чланом 32 став 3 Закона о невладиним организацијама прописано је да пројекат представља скуп активности у областима из става 2 овог члана који се реализују у периоду који није дужи од једне године.

Рок за подношење пријава на овај конкурс је 30 дана од дана објављивања, односно закључно са 12. 12. 2022. године.

Пријава пројекта доставља се искључиво на обрасцу прописаном Правилником о садржају јавног конкурса за расподјелу средстава за финансирање пројеката и програма невладиних организација и изгледу и садржају пријаве на јавни конкурс (“Службени лист ЦГ“, бр.14/18). Пријаву за пројекат можете преузети ОВДЈЕ.

Уз пријаву на овај конкурс, невладине организације су дужне доставити:

  • фотокопију рјешења о упису у регистар НВО;
  • фотокопију дијела статута у коме су дефинисани циљеви и дјелатност, односно област дјеловања НВО;
  • фотокопију акта о поднесеној пријави за претходну фискалну годину пореском органу (са фотокопијом биланса стања и биланса успјеха);
  • овјерена изјава да ће НВО прије потписивања Уговора, обавјестити комисију о евентуалним додјељеним средствима, за исти пројекат/програм од других државних организационих јединица;
  • фотокопију лиценце за обављање дјелатности за услуге подршке за живот у заједници (дневни боравак, становање уз подршку, персонална асистенција, помоћ у кући) и савјетодавно – терапијске и социјално – едукативне (савјетовање, терапија и СОС телефон) за пријаве пројеката у склопу Приоритета И.

Попуњену, потписану и овјерену пријаву неопходно је доставити у два (2) примјерка у штампаној верзији и један (1) примјерак у електронској форми на ЦД-у у садржају истовјетном штампаном примјерку. 

Пријаву са потребном документацијом, укључујући и ЦД треба послати искључиво поштом на сљедећу адресу:Министарство рада и социјалног старањаРимски трг, бр.46Подгорицаса напоменом: НЕ ОТВАРАТИ - пријава на Јавни конкурс број: 01-128/22-4555/1 под називом „Заштита лица са инвалидитетом и дјеце и младих са сметњама и тешкоћама у развоју“У разматрање ће бити узети само пројекти који су достављени на прописаном обрасцу, са потребном документацијом и у року, односно који задовољавају услове прописане овим конкурсом.Питања у вези овог конкурса могу се доставити путем поште или непосредно предајом на архиву Министарства рада и социјалног старања Н/Р Разменка Калић, најкасније до 05. 12. 2022. године до 13:00х.Комисија Министарства рада и социјалног старања за расподјелу средстава невладиним организацијама у 2022. години у области заштита лица са инвалидитетом ће у року од 15 дана од дана завршетка овог конкурса, на интернет страници Министарства рада и социјалног старања и порталу е- управе објавити листу невладиних организација које нијесу доставиле уредну и потпуну пријаву, уз указивање на утврђене недостатке који се односе на пријаву, односно потребну документацију.Невладина организација са поменуте листе је, у року од пет дана од дана објављивања листе, дужна да отклони утврђене недостатке, а у случају да се утврђени недостаци не отклоне у прописаном року, пријава се одбацује.

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?