Конференција Искуства и праћење програма „Моје вриједности и врлине“

Објављено: 06.03.2024. 10:33 Аутор: Завод за школство

Конференција Искуства и праћење програма „Моје вриједности и врлине“ и размјена добрих пракси одржана је јуче у Заводу за школство, пред пуном салом заинтересованих колега/колегиница, директора/директорица, представника/ца МПНИ, ИЦЦГ, ЦСО, ЗУНС, невладиних организација, наставника/ца!

Почетак рада је пропраћен Одом радости у изведби ученица средње Умјетничке школе за музику и балет „Васа Павић“, хора уз диригентску палицу професорице Зоје Ђуровић. Конференцију је отворила координаторка Програма, Љиљана Ивановић, начелница Одсјека за КПР у Заводу за школство.

Срдачну добродошлицу и велику захвалност на издвојеном времену, присутнима је упутила директорица Раба Хоџић. Она је подсјетила на иницијативу и почетке рада на Програму Моје вриједности и врлине, који представља дубљу филозофију обликовања приступа образовању. Нагласила је изузетну подршку овом Програму Канцеларије УНИЦЕФ-а у Црној Гори као саставном дијелу глобалне организације посвећене, између осталог, једнаким правима сваког дјетета на образовање, инклузивном приступу школству, те превенцији насиља. Снажно патрнерство са УНИЦЕФ-ом се одразило на све школе и дало велики допринос афирмацији универзалних животних вриједности. У времену када се образовање суочава са бројним изазовима, важно је нагласити значај интегрисања властитих вриједности и врлина у образовни процес. Овај Програм не односи се само на трансфер знања, он наглашава изградњу карактера, етичко вођење и стварање заједнице посвећене развоју интегритета и одговорности, истакла је директорица. Без емпатије, оптимизма, тимског рада, креативности, захвалности, упорности, толеранције и стрпљења, ученице и ученици имају мањи изглед за успјех у будућности. Сходно томе, у процесу утврђивања квалитета образовно-васпитног рада, Завод за школство посебну пажњу посвећује у којој мјери установа обезбјеђује социо-емоционални развој сваког ученика/це кроз двије области: Подршка ученицима и Етос школе, додала је директорица.

Маја Ковачевић, координаторка за образовање у УНИЦЕФ-у истакла је колика је заиста важност СЕВ програма за црногорски образовни систем. Навела је да је развој социо-емоционалних вјештина код дјеце важан показатељ ка успјеху, за општу животну добробит.

Како се музика уклапа у развој овог Програма и колико доприноси успјеху и у том домену, присутнима је предочила Јелена Кривокапић, наставница клавира Умјетничке школе за музику и балет „Васа Павић“. Представила је важан сегмент Програма Моје вриједности и врилине, а то је успјешно организован концерт Дјечјег симфонијског оркестра на Цетињу, у оквиру потпрограма ВИВУМ.

Своја сјајна искуства са обука подијелили су тренери/це: Светлана Јоветић Копривица, Биљана Ћулафић, Сава Ковачевић. Они су на посебан начин дочарали љепоту и значај овог Програма и колико он заиста доприноси нераскидивој вези између ученика/ца и наставника/ца.

О резултатима Програма и сарадњи са образовно-васпитним установама, тренерима/цама, говорила је координаторка Програма, Љиљана Ивановић.

Примјере добре праксе, сликом и ријечју, представили су представници основних школа из Бара, Подгорице, Никшића и Улциња које су успјешно имплементирале Програм у 2023. години.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?