Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Коњевић у посјети Ваздухопловству Војске Црне Горе: Спремни да одговоре на задатке и изазове

Објављено: 29.07.2022. 06:59 Аутор: Министарство одбране

Ваздухопловство Војске Црне Горе спремно је да одговори на задатке и изазове, како на оне који проистичу из обавеза у Црној Гори – унутар система одбране и цивилних институција, тако и према савезницама и партнерским земљама у иностранству, оцијењено је приликом посјете Ваздухопловству потпредсједника Владе и министра одбране Рашка Коњевића и начелника Генералштаба Војске Црне Горе бригадног генерала Зорана Лазаревића.

„Опремљеност Ваздухопловства је сада на задовољавајућем нивоу. Набавка три хеликоптера Белл 412 значајно је унаприједила способности цјелокупног система одбране, а претходних дана смо имали прилику да видимо да су били од круцијалног значаја за гашење пожара, с обзиром на то да је од пет ваздухоплова, МУП био у прилици да ангажује само један авион“, казао је министар Коњевић.

Он је похвалио ангажман пилота и техничара који су у јулу, у сврху гашења пожара на више локација у Црној Гори, имали више од 60 налета.

“Чињеница да је Црна Гора већ пет година чланица НАТО-а од изузетне је важности, како за сигурност и безбједност државе, тако и за унапређење система одбране. Искуство које смо стекли учешћем у разним активностима Алијансе учинило нас је спремнијим и отпорнијим на различите изазове”, казао је министар Коњевић.

Додатан бенефит чланства у НАТО-у Војска ће имати због обавезе да буџет за одбрану буде 2 одсто БДП-а, што ће Црна Гора достићи већ наредне године.

“То су значајна средства која ће бити усмјерена на модернизацију система одбране. Паралелно са тим, Министарство ће радити на побољшању услова рада запослених, а први корак у том правцу је направљен недавним повећањем плата од 10 одсто”, казао је министар Коњевић.

Након четири године од набавке хеликоптера Белл 412, значајно је повећан број пилота, а тиме и број посада које могу обављати све намјенске задатке који се извршавају на овој врсти ваздухоплова.

Осим војних задатака, какви су, на примјер, ваздухопловна подршка јединицама копнених снага, Морнарице и другим снагама безбједности дању и ноћу, коректура артиљеријске ватре дању и ноћу, извиђање из ваздушног простора дању и ноћу употребом система ФЛИР, транспорт војника..., Ваздухопловство је спремно за ангажман у цивилним операцијама које подразумијевају трагање и спашавање, евакуацију и транспорт повријеђених и животно угрожених пацијената. Развијени су планови да се у тој области додатно унаприједе способности које ће, прије свега, грађанима наше државе бити од користи.

“Иако то свакодневно показује, желим да нагласим данас да су Војска и њени припадници свакодневно ту за грађане и државу Црну Гору, и да нека друга министарства и државне институције могу да користе наше моделе да развијају своје способности и капацитете. Сви им можемо помоћи јер ће тако укупна способност и вриједност државних капацитета бити боља”, закључио је министар Коњевић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?