Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Мапа пута за увођење 5G мобилних мрежа и развој широкопојасног приступа интернету

Објављено: 24.12.2021. 09:05 Аутор: Министарство економског развоја

Мобилне комуникационе мреже пете генерације (5G) представљају један од најважнијих сегмената укупне дигиталне трансформације друштва засноване на концепту Индустрије 4.0.

Свјесни значаја цјелокупног процеса дигитализације, Министарство економског развоја, у сарадњи са Агенцијом за електронске комуникације и поштанску дјелатност (ЕКИП), припремило је Мапу пута за увођење 5G мобилних комуникационих мрежа, коју је Влада Црне Горе усвојила на јучерашњој сједници. 

Сврха овог документа је да подстакне реализацију неопходних активности на увођењу 5G мобилних мрежа за период до краја 2022. године, до када се очекује да ће бити усвојена национална 5G стратегија, којом ће се дефинисати даље активности по питању развоја 5G мобилних мрежа у Црној Гори.

Мапа пута за увођење 5G мобилних комуникационих мрежа уједно представља важан сегмент Меморандума о разумијевању о 5G плану за дигиталну трансформацију региона Западног Балкана, чији је потписник и Црна Гора.

Значај 5G мрежа на укупан развој економије и друштва су препознале све развијене земље свијета, тако да је координисано увођење 5G мобилних мрежа у многим државама постало дио стратегије укупног друштвеног и привредног развоја.

Мјере и реформе политике које су у наредном периоду предвиђене Мапом пута односе се на:

  • усаглашавање регулаторног оквира у области електронских комуникација са ЕУ регулативом;
  • обезбјеђивање несметаног коришћења радио-фреквенција из пионирских 5G опсега за имплементацију 5G мобилних мрежа на читавој територији Црне Горе;
  • реализацију пилот пројеката у циљу омогућавања тестирања 5G технологије;
  • додјелу радио-фреквенција за рану имплементацију 5G мобилних комуникационих мрежа;
  • отклањање баријера на плану изградње телекомуникационе инфраструктуре и постављања елемената широкопојасних мрежа; као и
  • подизање свијести о предностима увођења 5G мобилних комуникационих мрежа.

Поред наведеног, развој дигиталне инфраструктуре на Западном Балкану је фокус економског инвестиционог плана Европске уније за регион. Стога је ЕУ, у сарадњи са Европском инвестиционом банком (EIB), финансирала пројекат унапређења развоја широкопојасне инфраструктуре у Црној Гори, вриједан 550.000 еура, са циљем побољшања покривености територије фиксном широкопојасном инфраструктуром.

У оквиру пројекта извршена је процјена тренутног стања у Црној Гори и планова телекомуникационих оператора за постављање инфраструктуре, на основу чега је урађена Студија изводљивости и анализа трошкова и користи за развој регионалне широкопојасне инфраструктуре у Црној Гори, уклључујући и Тржишне моделе и План стратегије набавки.

Имајући у виду да Влада Црне Горе спроводи активности које ће омогућити изградњу адекватне инфраструктуре за брз и безбједан интернет свим домац́инствима, предузец́има, образовним и здравственим установама у циљу подршке дигиталној трансформацији друштва и привреде, иновирана је Јединствена листа приоритетних инфраструктурних пројеката, којим ће се предвидјети даљи развој електронских комуникационих мрежа (са посебним нагласком на развој мрежа нових генерација) и омогућавање приступа интернету великим брзинама цјелокупном становништву и свим привредним субјектима у Црној Гори, у складу са националним и европским стратешким документима.

Реализацијом наведених активности обезбјеђује се универзални приступ дигиталним робама и услугама, искоришћавање потенцијала дигиталне економије, као и коришћење сервиса е-управе од стране свих грађана и привредних субјеката, чиме се утиче на јачање конкурентности друштва у цјелини и постизање већих бенефита за грађане и привреду Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?