Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Александар Стијовић учествовао на 8. Министарској конференцији о заштити шума Европе

Министарска конференција је због пандемије вируса ЦОВИД 19 одржана у онлине формату 14. и 15. априла 2021. године, на 30. годишњицу од одржавања Прве Министарске конференције у Европи.

Кључна достигнућа Министарске конференције су усвојена, једна Министарска Резолуција „Адаптација европских шума  на климатске промјене“ и Министарска Декларација „Будућност коју желимо: Шуме какве су нам потребне“. Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Александар Стијовић потписник је два наведена документа, који се сматрају важним како за будућност шума у Европи тако и за задовољење потреба друштва исказаних у Агенди одрживог развоја 2030, Паришком Споразуму и ЕУ Зеленом Договору.

Министарском резолуцијом земље потписнице су се обавезале да ће предано радити на следећим пољима: јачању националних капацитета за примјену мјера адаптације шума на климатске промјене, улагању у истраживања на заштити генетског диверзитета шума укључујући тестирање прилагодљивости врста дрвећа на будуће животне услове; унапрјеђењу међународне сарадње у циљу примјене добрих пракси и развоја на наученим лекцијама, поготово на пољу обнављања и рехабилитације деградираних шума; као и повезивању националних и међународних активности које се тичу дефинисања Европског механизма знања о ризицима по шуме у Европи.

Министарском декларацијом земље потписнице су договориле Визију европских шума до 2030. године која је усмјерена на одрживо газдовање шумама са циљем да би европске шуме биле отпорне, здраве, продуктивне, мултифукционалне и да пружају економске, социјалне, еколошке и културалне бенефите како за садашње тако и за будуће генерације. Договорено је задржавање и даља афирмација циљева за европске шуме који су дефинисани на Шестој Министарској конференцији у Ослу 2011. године, којима су се европске државе обавезале за израду националних шумарских програма који ће бити усклађени са Визијом европских шума до 2030. године. Усаглашене су и будуће активности на нивоу земаља потписница, гдје је нагласак стављен на појачани мониторинг шума и напредак у науци и истраживању у шумарству.

На тај начин Црна Гора је показала одговоран однос према својим обавезама из ЕУ агенде које се односе на управљање шумским ресурсима и јасно опредјељење да циљеве газдовање нашим шумама у што већој мјери ускладимо са европском визијом развоја шума, јер су на крају и једне и друге наше заједничко богатство.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде вјерује да ће резултати Министарске конференције утицати на даље јачање свјести о важности шума и шумарства код нас у Црној Гори и представљати прекретницу у ефикаснијем спровођењу обавеза које смо преузели на овој и претходним Министарским конференцијама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?