Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар Радуловић састао се са савјетницом генералног секретара УН Ваириму Ндериту

Објављено: 25.11.2021. 13:45 Аутор: Министарство вањских послова

„Спречавање геноцида, злочина против човјечности и нечовјечног понашања према другима је у основи  традиционалног црногорског чојства, а такав недвосмислен однос имамо такође према наративу њихове негације“, казао је министар вањских послова Ђорђе Радуловић током посјете Алис Ваириму Ндериту, специјалне савјетнице генералног секретара Уједињених нација за превенцију геноцида.

Као посебно признање да наша земља у пракси баштини вриједности УН, министар Радуловић истакао је чланство у Савјету УН за људска права за период 2022-2024, рекавши да ће оно допринијети и унутрашњем јачању институција и професионалних капацитета, те да ће међу нашим приоритетима бити оно што је кључна улога Савјета, а то је препознавање и реаговање на примјере кршења људских права.

"Мале земље, попут Црне Горе, увијек су обазривије на покушаје кршења људских права и слобода. Промовишући ове принципе на глобалном плану, заступамо и своје интересе на регионалном нивоу", закључио је.

Ваириму Ндериту је истакла да је један од разлога њене посјете да се захвали Црној Гори због изгласавања Резолуције о забрани негирања геноцида у Сребреници, наводећи да је наша земља на најбољи начин дефинисала одговорност и кривицу,  јасно рекавши да она припада појединцима, а никада читавим народима или нацијама, који како је рекла, не смију бити означени у том смислу. У том контексту она је поздравила присуство црногорске делегације на комеморацији жртвама геноцида 11. јула у Сребреници.

Имајући у виду да је наша земља направила овако значајан и како је навела, поштовања вриједан искорак, специјална савјетница казала је да би Црна Гора могла имати улогу лидера по питању адресирања наратива негације геноцида.

Radulović - Nderitu

Рекавши да изгласавање Резолуције представља знак политичке зрелости, шеф црногорске дипломатије је казао да  "као што заслуге за достигнућа и награде могу бити само личне, кривица за геноцид може бити само индивидуална", те да се починиоци не смију крити иза нације, што би требало бити основна премиса када се говори о тој теми.

Изразивши задовољство дугогодишњим партнерском односом са УН системом, министар Радуловић потврдио је да релевантни субјекти у друштву имају довољно демократских капацитета да дефинишу најбољи пут за изградњу система по узору на најразвијеније европске демократије, те истакао да наше институције одлучно стоје на позицији недвосмислене борбе против говора мржње, нагласивши значај нормативног оквира којим се дјела овог типа правно квалификују и процесуирају.

Министар Радуловић је казао да Црну Гору чине њен мултиконфесионални и мултикултурални склад, те да сви грађани имају једнако право на своју земљу, без обзира на њихово поријекло, националност или религијску припадност. Као таква, како је навео, Црна Гора континуирано његује добре односе са својим сусједима, дајући регионалној сарадњи посебну важност, у циљу остварења јаче унутрашње кохезије, као и промоције мира и стабилности у региону.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?