Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министар вањских послова на маргинама Генералне скупштине УН

Објављено: 22.09.2021. 17:00 Аутор: Министарство вањских послова

На маргинама Генералне скупштине УН , а на позив румунског шефа дипломатије Богдана Аурескуа, министар вањских послова Ђорђе Радуловић учествовао је данас на десетој министарској конференцији Заједнице демократија, на којој је поручио да је вријеме великих изазова тренутак да сви заједно станемо у одбрану најузвишенијих цивилизацијских достигнућа.

Шеф црногорске дипломатије указао је да упркос напретку на различитим пољима, екстремни национализам у различитим дјеловима свијета добија све већи замах, при чему свједочимо потискивању слободе изражавања, говора, мишљења и удруживања, али и корупцији која представља посебну опасност по развој демократије.

Све ове чињенице недвосмислено говоре о потреби предузимања даљих напора да се такве тенденције зауставе – оцијенио је министар Радуловић. Нагласио је да је Црна Гора снажно посвец́ена структурним реформама, са циљем стварања толерантног, стабилног и економски просперитетног друштва. Додао је да предузимамо кораке ка чланству у ЕУ, одлучно вјерујуц́и да наша, али и будуц́ност читавог региона Западног Балкана, баш у Европи.

Црна Гора недвосмислено подржава либерално-демократске вриједности и унапређује права и слободе свих, без обзира на националне, етничке, вјерске, сексуалне или било које друге разлике, као једини пут ка мирнијој, сигурнијој, праведнијој и хуманијој глобалној заједници – закључио је Радуловић.

 

Такође, на позив министра вањских послова Сингапура Вивиана Балакришнана, црногорски шеф дипломатије учествовао је на Министарском састанку Групе за глобално управљање (3Г), на коме су разматрани савремени изазови попут опоравка од посљедица пандемије и суочавања са климатским промјенама.

„Само заједничким напорима свих глобалних актера, у духу међународне солидарности, можемо кренути напријед. Важно је слушати и узети у обзир гласове свих, укључујући мале земље попут моје. Нико не смије бити запостављен. Ту су улога и напори УН -а неопходни“, рекао је он поручивши да је Црна Гора снажно посвећена јачању мултилатерализма.

На састанку Глобалне групе за управљање, која представља неформалну групу малих и средњих економија које се залажу за ефикасније, одговорније и инклузивније глобално управљање, обратили су се предсједавајући 76. сједнице ГСУН-а Абдулах Шахид, као и представници Г20 тројке – Италије, Саудијске Арабије и Индонезије – који су презентовали напоре у адресирању поменутих изазова.

На маргинама Генералне скупштине Уједињених нација министар вањских послова разговарао је са представницима Америчко – јеврејског комитета, као и са Мукхтаром Тлеубердијем, потпредсједником Владе и шефом дипломатије Казахстана.

„Односи између двије земље су добри и пријатељски, са потенцијалом за унапређење сарадње, посебно када је ријеч о туризму и економији“, констатовале су дипломате, потврдивши да о новој динамици и снажењу привредних и културних веза свједоче недавна посјета црногорског потпредсједника Владе Дритана Абазовића Нур-Султану, као и отварање  Почасног конзулата те земље у Подгорици. Министри вањских послова разговарали су  о могућности почетка преговора о визној либерализацији, као и о сарадњи у мултилатералним форумима.

Током сусрета са Дејвидом Харисом из Америчко – јеврејског комитета, констатована је одлична сарадња Црне Горе са Израелом, те потврђена потреба за јачањем веза на свим нивоима. Министар Радуловић истакао је да је „Црна Гора једна од ријетких земаља у Европи гдје се током ИИ Свјетског рата Холокауст није догодио“ и подсјетио да наша земља нема забиљежен ниједан случај јавног исказивања антисемитизма. Он је оцијенио да је наша држава учинила све како би јеврејска заједница уживала сва права. Говоривши о напорима Црне Горе на путу ЕУ интеграције, он је навео да Сједињене Америчке Државе, као наш евроатлантски савезник, имају важну улогу и на нашем европском путу.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?