Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Министарство правде, људских и мањинских права организовало консултације са дјецом

Објављено: 25.10.2021. 09:37

Министарство правде, људских и мањинских права организовало консултације са дјецом у циљу доприноса изради нове Стратегије Савјета Европе за права дјетета (2022-2027)

Управни одбор за права дјетета Савјета Европе (ЦДЕНФ) покренуо је иницијативу за припрему будуће Стратегије Савјета Европе за права дјетета (2022-2027), гдје је Црна Гора препозната као једна од 10 држава чланица Савјета Европе које ће својим учешћем допринијети изради Стратегије.

У периоду од 13-15. октобра одржан је четврти пленарни састанак ЦДЕНФ, на којем су дјеца имала прилику да учествују у представљању извјештаја сваке националне делегације као и да одговарају на питања која је ЦДЕНФ припремио за дјецу везано за искуство са одржаних консултација. На поменутом састанку дјеца су представила проблеме које је потребно хитно ријешити, могуће мјере које треба предузети у циљу рјешавања наведених проблема као и начине на које дјеца могу бити укључена. Кроз овај процес консултација обухваћено је укупно 220 европске дјеце. На овај начин осигураће се да нова Стратегија размотри и адресира главне изазове са којима се дјеца суочавају, као и да се чује и уважи глас дјеце, посебно када је у питању доношење одлука које их се тичу.

Комитет за права дјетета Савјета Европе сачинио је кратку верзију извјештаја (у прилогу) о консултацијама одржаним са дјецом у 10 држава чланица (Белгија, Бугарска, Финска, Француска, Грчка, Италија, Црна Гора, Португал, Словачка Република и Шпанија). Овај извјештај пружа општи преглед процеса консултација са дјецом ради информисања о развоју Стратегије Савјета Европе за права дјетета 2022-2027, којом координира Дефенце фор Цхилдрен Интернатионал Италиа. Овај извештај има за циљ да Управном одбору за права дјетета пружи сажету компилацију приступа, методологије, примјене и резултата консултација са дјецом. Кратки извјештај представља прелиминарни радни документ који ће се даље развијати и дорађивати. Комплетан извјештај о процесу консултација са дјецом око израде нове Стратегије Савјета Европе за права дјетета (2022-2027) биц́е поднијет у децембру 2021.

Након успјешно завршених консултација, цијенећи допринос дјеце изради нове Стратегије, 5. октобра 2021. године, у просторијама Министарства правде, људских и мањинских права дјеци су уручени сертификати за давање доприноса Процесу консултација за дјецу у циљу информисања о предстојец́ој Стратегији Савјета Европе за права дјетета (2022-2027).

Министарство правде људских и мањинских права, кроз ресорну Дирекцију за антидискриминационе политике, још од октобра 2020. године активно учествује у припремама за израду нове Стратегије Савјета Европе за права дјетета (2022-2027). У складу са тим, у периоду од 21. до 24. јуна, у име делегације Црне Горе, представнице Министарства правде, људских и мањинских права, Милица Рајковић и Лариса Лукачевић одржале су консултације са 17 дјеце у циљу доприноса изради нове Стратегије Савјета Европе за права дјетета 2022-2027. године.

Од укупног броја дјеце формиране су двије групе, из различитих друштвених категорија, укључујући и дјецу која припадају рањивим категоријама (дјеца припадници мањинских народа и других националних мањина, дјеца са сметњама у развоју и сл.),  узраста од 11-18 година. У оквиру тако хетерогене групе обављене су консултације на једну од приоритетних области из Стратегије Савјета Европе за права дјетета - „Једнаке могућности и социјална инклузија за сву дјецу“.

Захвалност за сарадњу и за делегирање дјеце дугујемо Институцији Заштитника људских права и слобода Црне Горе и Мрежи златних савјетника, НВО Центар за права дјетета, НВО Савез удружења родитеља дјеце и омладине са тешкоћама у развоју 'Наша иницијатива' Подгорица, НВУ Дјеца Црне Горе, Дневном центру за дјецу са сметњама у развоју и лица са инвалидитетом Пљевља и ЛГБТИQ Асоцијацији Qуеер Монтенегро.

Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava organizovalo konsultacije sa djecom u cilju doprinosa izradi nove Strategije Savjeta Evrope za prava djeteta (2022-2027)

Документа

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?