Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МКМ наставља да креира политике у складу са препорукама УНЕСЦО-а

Објављено: 22.09.2023. 06:30 Аутор: Министарство културе и медија

Проширено 45. засиједање Комитета свјетске баштине УНЕСЦО одржава се у Ријаду (Саудијска Арабија), а Црна Гора учествује у својству посматрача, јер у овом мандату није чланица Комитета.

Између бројних тема из домена заштите и очувања свјетске баштине, биће разматране политике УНЕСЦО у угроженим и ратом погођеним подручјима, као и сагледани извјештаји о мјерама које државе чланице УНЕСЦО спроводе на плану осигуравања стандарда прихваћених приликом уписа добара на Листу свјетске баштине.

У контексту црногорских заштићених подручја Котора и Дурмитора апострофирана је потреба усаглашавања кључних планских и докумената за управљање заштићеним подручјима.

Важно је нагласити да су оба црногорска заштићена подручја разматрана у оквиру тачке посвећене “Стању очувања добара уписаних на Листу свјетске баштине”. Осим ове категорије извјештаја постоји још категорија Листа угрожене свјетске баштине. Ни подручје Котора, ни подручје Дурмитора не сматрају се заштићеним подручјима која су угрожена.

Ипак, указано је на додатну потребу дјеловања како би се активности на очувању оба подручја наставиле у најбољем духу референтне Конвенције.

У контексту природног и културно-историјског Подручја Котора, указано је на потребу усклађивања менаџмент плана са Просторним планом Општине Котор и акцентован низ мјера које - у контексту развоја и туристичке понуде - треба спровести како би се добро очувало. Држави је препоручено да продужи мораторијум на градњу, који не би био трајни, већ до усаглашавања свих планских докумената. Постављен је рок до 1. фебруара 2024. године да Црна Гора достави одговарајући извјештај у којем ће обавијестити о спроведеним мјерама.

У контексту НП Дурмитор, експерти УНЕСЦО поновили су позив да се туристички комплекси не граде унутар заштићене зоне, да започети инфраструктурни пројекти морају бити усклађени са смјерницама и планским документима, али и да држава обрати нарочиту пажњу на неколико пројеката који су у непосредној близини и имају утицај на заштићено подручје.

Посебно је издвојено упозорење Босни и Херцеговини и Републици Србији у контексту пројека хидроелектране Бук Бијела, чијом се изградњом директно угрожава заштићено подручје УНЕСЦО у Црној Гори. Обије државе позване су да осигурају реализацију пројекта у складу са свим стандардима УНЕСЦО и уз сарадњу са Црном Гором.

Од Црне Горе је затражено да до 1. децембра 2024. достави ажурирану информацију о стању заштите НП Дурмитор.

Све ово нас обавезује да у периоду пред нама заједно системски на свим нивоима, свако из своје надлежности, локалне самопураве, ресори екологије, просторног планирања и урбанизма, иностраних послова и наш ресор, системски пружимо квалитетан одговор и креирамо политике у складу са очекивањима и препорукама УНЕСЦО а .

Извјештај Унесцо а и фокус јавности на Котор И Дурмитор, су добра прилика да у наредном периоду наставимо да, са партнерима из цивилног сектора, медија, јавне управе и академске и међународне заједнице, довршавамо, усвајамо и спроводимо стратешка документа која по европским стандардима уређују процесе којима у оквиру надлежности за УНЕСЦО управљамо.

Црну Гору на просиреном 45. засиједању Комитета свјетске бастине у Ријаду представља стални делегат Црне Горе при Унесцо, амбасадор Иван Иванисевић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?