Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

На Међународни дан ОСИ промовисан Нацрт Стратегије за заштиту од дискриминације и промоцију једнакости лица са инвалидитетом 2022-2027

Објављено: 03.12.2021. 17:30 Аутор: Министарство правде

03.11.2021.

На 03. децембар, Међународни дан особа са инвалидитетом (ОСИ), Министарство правде, људских и мањинских права – Директорат за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом, уз подршку Канцеларије Програма Уједињених нација за развој у Црној Гори, организовало је конференцију на којој је представљен је нацрт Стратегије за заштиту од дискриминације и промоцију једнакости лица с инвалидитетом 2022-2027.

Циљ ове Стратегије је обезбјеђивање равноправног положаја и пуног учешћа лица с инвалидитетом у свим сферама друштвеног живота, кроз унапређење правног, институционалног, социјалног и економског оквира за заштиту дискриминације који се темељи на моделу приступа инвалидитету заснованом на људских правима.

У уводном обраћању говорили су потпредсједник Владе Црне Горе др Дритан Абазовић, стална представница УНДП-а у Црној Гори Даниела Гашпарикова и в.д. генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом у Министарству правде, људских и мањинских права Александра Поповић.

„Влада Црне Горе показује пуну посвећеност заштити лица са инвалидитетом од дискриминације, уважавајући њихова људска права“, поручио је потпредсједник Владе др Абазовић и додао да је у том правцу у оквиру Министарства правде, људских и мањинских права формиран посебан Директорат који се бави овим питањима. „Тиме је поштовање права лица са инвалидитетом подигнут на виши ниво, с обзиром на то да се ово питање посматрало кроз друге секторе“, указао је др Абазовић, наглашавајући да становништво Црне Горе броји 11 одсто грађана са инвалидитетом.

Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, поручила је да побољшање живота особа са инвалидитетом није важно само за њих, већ за цјелокупно друштво, имајући у виду да свака десета особа у Црној Гори има неку врсту инвалидитета. Поред подршке коју пружа у изради Стратегије, додала је Гашпарикова, УНДП спроводи и пројекат реформе система утврђивања инвалидитета уз финансијску подршку ЕУ, како би ОСИ своја права могле да остварују на једноставнији и праведнији начин.

“Надам се да ће ова Стратегија бити значајан допринос заштити ОСИ од дискриминације и инспирација за рјешења која воде суштинској равноправности и побољшању могућности за ОСИ”. У свијетлу обиљежавања 16 дана активизма против насиља над дјевојчицама и женама, Гашпарикова је подсјетила да све политике које се односе на особе са инвалидитетом морају укључити и родну перспективу, јер политике различито утичу на жене и мушкарце. “Дјевојке и жене са инвалидитетом се често суочавају са двоструком дискриминацијом, по основу пола и инвалидитета, и већа је вјероватноћа да буду жртве родно заснованог насиља. Ови ризици се морају препознати и узети у обзир приликом креирања политика”, поручила је Гашпарикова.

В.д. генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом у поменутом Министарству, Александра Поповић, казала је да се Стратегија базира на испуњавању препорука Комитета УН-а о правима лица са инвалидитетом и усклађена је са Европском стратегијом за лица са инвалидитетом 2020-2030, чиме Црна Горе показује своју посвећеност испуњавању обавеза у складу са међународним уговорима и европским стандардима.

„Предвидјели смо и посебну заштиту жена и дјевојчица са инвалидитетом која је искорак у односу на претходни документ“, истакла је Поповићева, напомињући да је Стратегија врло важан документ на путу приступања Црне Горе Европској унији. Он се третира и као један од мјерљивих резултата када се ради о испуњавању свих обавеза из преговарачких поглавља 19 и 23.

Поповићева је информисала присутне да је у процедури и доношење нове Одлуке о формирању Савјета за правна лица са инвалидитетом као највишег Владиног тијела које ће се бавити праћењем унапређења политика заштите права лица са инвалидитетом.

Присутнима су се обратили и експерти који су радили на Нацрту Стратегије, Жељко Вукчевић и Дамјан Татић, а посебан осврт на Нацрт из угла Институције Заштитника људских права и слобода и цивилног друштва, дао је Омбудсман Синиша Бјековић.

Извршна директорица Удружења младих са хендикепом Црне Горе, Марина Вујачић, дала је конструктивне коментаре и предлоге који се тичу представљеног Нацрта, чему су се придружили сви присутни/е.

Нацрт Стратегије представља заједнички рад представника/ца институција система, ресорних министарстава и управа, заједнице општина, правосудних органа, али и Заштитник људских права.

Na Međunarodni dan OSI promovisan Nacrt Strategije za zaštitu od diskriminacije i promociju jednakosti lica sa invaliditetom 2022-2027

Na Međunarodni dan OSI promovisan Nacrt Strategije za zaštitu od diskriminacije i promociju jednakosti lica sa invaliditetom 2022-2027

Na Međunarodni dan OSI promovisan Nacrt Strategije za zaštitu od diskriminacije i promociju jednakosti lica sa invaliditetom 2022-2027

Na Međunarodni dan OSI promovisan Nacrt Strategije za zaštitu od diskriminacije i promociju jednakosti lica sa invaliditetom 2022-2027

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?