Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Намјера нам је да изградимо инклузивно и отворено друштво

Објављено: 25.05.2022. 09:06 Аутор: Министарство људских и мањинских права

„Намјера нам је да изградимо инклузивно и отворено друштво засновано на борби и елиминисању свих облика дискриминације, антициганизма и сиромаштва и да рјешавамо проблеме дјечијих/уговорених бракова, насиља у породици и просјачења“, поручио је министар људских и мањинских права Фатмир Гјека у уводном дијелу радионице којом је започела кампања о дјечијим/уговореним браковима, насиљу у породици и просјачењу, у Основној школи „Божидар Вуковић Подгоричанин“, у Подгорици.

Министар Гјека поновио је одлучност Владе Црне Горе да овим ружним феноменима стане на пут. Већ дуже времена у Црној Гори бавимо се активно друштвеним укључивањем ромске и египћанске популације и истрајни смо у својој намјери да се овим заједницама омогући пуна заштита права и унаприједи њихов положај“, истакао је министар Гјека.

Он је подсјетио присутне да дјеца имају права на живот, на заштиту од дискриминације и кажњавања, заштиту од физичког и менталног насиља, просјачења и још многа друга права и нагласио да је из тог разлога веома важно да што раније почну учити о стварима које их се тичу.

„Треба да имате основна знања о својим правима и могућностима, али и да препознате дискриминацију и научите ко и како вас може заштитити. Посљедице негативних обичаја у вашој заједници, укоријењених у пракси, а правданим традиционализмом, далекосежне су и разарајуће по младост и неискоришћене могућности како дјевојчица, тако и дјечака“, поручио је министар.

Он је рекао како је Влада Црне Горе усвојила прошле године Стратегију социјалне инклузије Рома и Египћана за период 2021-2025, те да иста служи побољшању социо-економског и правног положаја Рома и Египћана у Црној Гори.

Један од кључних предуслова за потпуно укључивање грађана и грађанки ромске и египћанске популације остаје образовање, и из тог разлога охрабрује чињеница да данас у Црној Гори имамо 1856 дјеце из ромске и египћанске популације у основним школама, али свега 207 у средњим школама гдје морамо да будемо активнији да нам дјеца не одустају од свог образовања и своје будућности,“истакао је Гјека.

Гјека: Министарство људских и мањинских права наставиће да ради на унапређењу положаја грађана ромске и египћанске популације са основним циљем да сви грађани у Црној Гори имају једнаке шансе и могућности у остваривању својих права без обзира на било коју посебност.

„Кампања о дјечијим/уговореним браковима, насиљу у породици и просјачењу“ чији је слоган Мој живот обухватиће негативне и непожељне појаве у друштву које су у великој мјери заступљене у ромској и египћанској популацији, а одвија се у оквиру Програма ЕУ и Црне Горе за запошљавање, образовање и социјалну заштиту који кофинансирају Влада Црне Горе и ЕУ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?