Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Наставак састанака црногорске делегације у Маракешу

Објављено: 13.10.2023. 09:00 Аутор: Министарство финансија

Током другог дана годишњих састанака Међународног монетарног фонда (ММФ) и Свјетске банке (СБ) у Маракешу, црногорска делегација на челу са гувернером Централне банке Црне Горе (ЦБЦГ) др Радојем Жугићем и министром финансија мр Александром Дамјановићем састала се са замјеником генералне директорице ММФ-а, Бо Лијем.

Презентујући ситуацију у банкарском сектору Црне Горе, гувернер Жугић је истакао да су банке стабилне, високо ликвидне и адекватно капитализоване. „Актива, кредити, депозити и капитал, као кључне банкарске категорије, биљеже високе годишње стопе раста, уз смањење проблематичких кредита“. У циљу ублажавања ризика који проистичу из неповољних кретања каматних стопа, као и ради унапређења поступања супервизије у овој области, гувернер Жугић је затражио техничку помоћ ММФ-а на плану имплементације смјерница Европског банкарског регулатора (EBA - European Banking Authority) за управљање ризиком каматне стопе из банкарске књиге (IRRBB).

Говорећи о најновијим макроекономским и фискалним кретањима, министар Дамјановић указао је да државни дуг, на крају септембра, показује опадајући тренд, достижући ниво испод 60% БДП-а у нето износу, те да је Црна Гора током текуће године позајмила свега 100 милиона еура од одобрених 600 милиона еура, колико је имала могућност Одлуком Парламента.

У наставку дана, гувернер Жугић и министар Дамјановић учествовали су на састанку Белгијско-холандске конституенце Међународног монетарног фонда и Свјетске банке, на коме је било ријечи о глобалној економској ситуацији и изазовима са којима се суочава свјетска привреда. Учесници састанка су се сагласили у оцијени да је у ситуацији и даље високе инфлације и снажних фискалних притисака, неопходан системски приступ у креирању и вођењу монетарних и фискалних политика, чији су примарни циљеви очување цјеновне стабилности и одрживост јавних финансија. Стабилне и здраве јавне финансије су кључне за обезбјеђивање неопходног фискалног простора за рјешавање будуц́их изазова, поручено је са састанка Конституенце.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?