Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Настављена инфо кампања о новом ИПАРД јавном позиву у још осам црногорских општина - Пријестоница Цетиње, Будва, Бијело Поље, Херцег Нови, Котор, Колашин, Мојковац и Беране

Објављено: 10.05.2023. 13:00

Четврти је дан информативне камање током које представници ресорног министарства организују радионице о процедурама спровођења ИПАРД петог јавног позива о инвестицијама у физички капитал на пољопривредним газдинствима за заинтересоване пољопривредне произвођаче који се могу пријавити на овај јавни позив од 15. маја до 15. јуна 2023. године. 

Корисници овог јавног позива могу бити сва физичка и правна лица која су регистрована за бављење пољопривредом. Подршка се додјељује за готово сваки сектор пољопривредне производње, за које су постављени и специфични критеријуми, односно услови које пољопривредни произвођачи морају да задовоље да би успјешно конкурисали и били подржани. Наиме, они су тренутку објављивања Јавног позива, у зависности од сектора производње, морају имати: 

•    Сектор производње млијека: минимум 5 крава (приплодних грла) и/или минимум 50 оваца и/или минимум 50 коза;

•    Сектор производње меса (по једном турнусу) минимум 30 говеда у тову; минимум 20 крмача или 100 свиња у завршном тову; минимум 1.000 бројлера (пилића); минимум 100 бројлера (ћурића);

•    Сектор производње јаја: минимум 2.500 кока носиља;

•    Сектор воћа и поврћа (укључујући житарице, гљиве, печурке, ароматично и љековито биље)

•    Производња воћа - површине засада минимум 0,5 ха;

•    Производња поврћа:

-    површине засада на отвореном минимум 0,5 ха;

-    површине засада под заштићеним простором минимум  0,1 ха;

•    Производња ратарских култура - површине засада минимум 1 ха;

•    Производња ароматичног и љековитог биља површине засада минимум  0,3 ха;

•    Производња гљива и печурки производне површине минимум 0,01 ха. 

•    Сектор виноградарства: површина винограда минимум 0,5 ха;

•    Сектор маслинарства: површина засада минимум 0,5 ха;

•    Сектор пчеларства: минимум 30 пчелињих друштава;

•    Сектор рибарства и аквакултуре: годишњи капацитет минимум 10 тона рибе или шкољака.

Произвођачи су исказали интересовање о критеријумима које подносилац мора испуњавати у погледу стручне оспособљености приликом подношења захтјева, гдје је појашњено да потенцијални корисници овог јавног позива за подршку примарној производњи морају имати најмање три године искуства у пољопривредној производњи, преради или услугама везаним за пољопривреду; имати најмање завршен ИВ1 ниво националног оквира квалификација или завршену обуку из сектора за који је поднешен захтјев за додјелу подршке у трајању од најмање 50 часова.

Искуства из претходних реализованих ИПАРД јавних позива добра су основа за припрему пољопривредних произвођача који раније нијесу успјели да испуне услове. Свима њима сугестија је да у догледно вријеме почну да припремају пројекте и почну спремати потребну документацију, како би се успјешно пријавили и уговорили подршку. 

Сви потребни обрасци везани за аплицирање на пројекат могу се преузети од дана објаве овог јавног позива са интернет страница Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, као и интернет странице која је успостављена посебно за ИПАРД програм – www.гов.ме/ипард. 

Представници Министарства данас одржавају презентације у општинама Плужине у 10х, Шавник у 13х, Андријевица у 9х, Плав у 12х и Гусиње у 14х.    

Наредна презентација ИПАРД јавног позива организоваће се у следећим општинама;

Четвртак 11.05.2023.

-    Жабљак     13х    Општина - Скупштинска сала

-    Пљевља     09х    Општина - Скупштинска сала

-    Рожаје     10х    Центар за културу

-    Петњица  13х    Општина - Скупштинска сала

Петак 12.05.2023.

-    Улцињ 10х    Општина - Скупштинска сала

-    Бар 13х    Општина - Скупштинска сала

Галерија

gallery.media[0].alt
1/9
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?