Нишић: Родна равноправност да резултира већим учешћем жена на тржишту рада

Објављено: 27.03.2024. 09:42 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Министарка Наида Нишић учествовала је на конференцији „Жене у менаџменту – снага промјена и економског напретка“, коју је организовала Унија послодаваца Црне Горе (УПЦГ) у партнерству са Скупштином Главног града Подгорица и Међународном организацијом рада (ИЛО).
Министарка је том приликом казала да је Министарство рада и социјалног старања недавно на јавну расправу дало Нацрт Закона о измјенама и допунама Закона о раду и упознала учеснике/це конференције са кључним новинама које овај пропис доноси, нарочито у дијелу баланса између породичног и пословног живота.

„Министарство рада и социјалног старања у циљу креирања политика тржишта рада и политика за постизање равнотеже између пословног и приватног живота родитеља и пружаоца његе, тежи ка достизању родне равноправности која ће резултирати већим учешћем жена на тржишту рада и равноправнијој подјели обавеза између мушкараца и жена“, казала је Нишић. 
Она је навела да се ради на припреми Приједлога закона о измјенама и допунама Закона о раду чије је утврђивање, у складу са Средњорочним програмом рада Владе 2024-2027 планирано за ИВ квартал 2024. године.

Nišić: Rodna ravnopravnost da rezultira većim učešćem žena na tržištu rada
„Основни разлог за доношење измјена и допуна закона јесте усаглашавање Закона о раду са Директивом ЕУ о равнотежи између пословног и приватног живота родитеља и пружаоца његе и Директивом ЕУ о транспарентним и предвидивим радним условима, као и дефинисања одредби којима би се уредио рад на даљину сходно Европском оквирном споразуму о раду на даљину“, додала је она.
Министарка је даље навела да се Директивом о равнотежи између пословног и приватног живота родитеља и пружаоца његе утврђују минимални захтјеви у погледу очинског одсуства, родитељског одсуства и одсуства за пружаоце његе, као и минимални захтјеви у погледу флексибилних радних услова за запослене који су родитељи или пружаоци његе.

„Усклађивањем пословног и приватног живота таквих родитеља и пружаоца његе са овом Директивом доприноси се циљевима који се односе на остварење равноправности жена и мушкараца с обзиром на њихове могућности на тржишту рада, једнако поступање на радном мјесту и подстицању веће укључености жена на тржишту рада. Конкретно, да би се подстакла равноправнија подјела обавеза његе дјеце, између жена и мушкараца и омогућило рано стварање емоционалне везе између дјеце и очева, измјенама Закона о раду прописаће се одсутво са рада за очеве у трајању од 10 радних дана због рођења дјетета“, навела је министарка.
Измјенама Закона о раду прописаће се минимално раздобље родитељског одсуства у трајању од два мјесеца које се не може пренијети са једног родитеља на другог.

„Циљ ове мјере јесте да подстакне очеве да користе родитељско одсуство у минималном трајању од два мјесеца, јер исто не може бити пренијето мајци. Са друге стране, овом мјером се олакшава поновно укључивање мајки на тржиште рада након породиљског и родитељског одсуства“, истакла је Нишић. 
Министарка се осврнула и на питање родне равноправности и унапрјеђење женских права, као и наставак процеса ЕУ интеграција ЦГ.

“Свјесни смо чињенице да је патријахално друштво у којем живимо још увјек пружа отпор у заступљености жена, како на мјестима функционера тако и у политици. У протеклим годинама осјећа се одређени напредак у законодавном смислу, међутим сматрамо да је неопходно пружити женама јачу потпору на који начин могу да остваре своја права”, казала је Нишић.
У уводном дијелу конференције присутнима су се обратили: предсједница Скупштине Главног града Подгорица Јелена Боровинић Бојовић, гувернерка Централне банке Ирена Радовић, национална пројектна координаторка Међународне организације рада Нина Крговић и предсједник Уније послодаваца Слободан Микавица.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?