Нова пресуда Европског суда за људска права – Влаховић против Црне Горе

Подносиоцу представке повријеђено је право на правично суђење и право на мирно уживање имовине због неизвршења правоснажне судске пресуде и коначних одлука управних органа донијетих у корист подносиоца представке 2010. године

Европски суд за људска права (у даљем тексту: „Европски суд“), дана 22. фебруара 2024. године објавио је пресуду у предмету Влаховић против Црне Горе (бр. представке 62444/10) којом је утврдио повреду чл. 6 Конвенције (право на правично суђење) и чл. 1 Протокола бр. 1 уз Конвенцију (заштита имовине) због неизвршења правоснажне судске пресуде и коначних одлука управних органа донијетих у корист подносиоца представке 2010. године, које се односе на уклањање незаконито изграђених објеката на катастарским парцелама у његовом сувласнишву.

Поред наведеног, Европски суд је наложио држави Црној Гори да у року од годину дана од правоснажности пресуде Европског суда оконча поступак експропријације у односу на катастарске парцеле у сувласништву подносиоца представке, а уколико предметни поступак експропријације не буде окончан у наложеном року, држава Црна Гора је дужна да у року од три мјесеца од истека једногодишњег рока за окончање поступка експропријације, изврши правоснажну судску одлуку и коначне одлуке управних органа донијетих у корист подносиоца представке 2010. године.

Подносилац представке, г-дин Зоран Влаховић, сувласник је катастарских парцела у Херцег Новом на којима је у јуну 2005. године, један од сувласника, изградио канализационо-водоводну инфраструктуру и бетонски пут, без сагласности других сувласника и без одобрења надлежних органа Општине Херцег Нови.

У поступку који је г-дин Влаховић покренуо против наведеног сувласника због узнемиравања права својине и накнаде штете, Основни суд у Херцег Новом у фебруару 2010. године донио је пресуду којом је утврдио да је тужени узнемиравао и сметао право сукоришћења г-дина Влаховића, те наложио туженом да у року од 15 дана уклони незаконито изграђене објекте. Наведена пресуда потврђена је од стране Вишег суда у Подгорици и постала је правоснажна.

У марту 2010. године, Комунална полиција Општине Херцег Нови донијела је два рјешења којима је наложила туженом сувласнику да уклони незаконито изграђене објекте, а која рјешења су постала коначна. Међутим, иста још увијек нијесу извршена.

У мају 2010. године, тужени сувласник је пренио своје право сусвојине на предметним катастарским парцелама на Општину Херцег Нови без накнаде.

Током 2012. године Општина Херцег Нови покренула је поступак експропријације предметних катастарских парцела, а прво рјешење којим је мериторно одлучено о захтјеву за експропријацију донијето је тек 2021. године. Међутим, наведено рјешење још увијек није постало правоснажно.

Подносилац представке неколико година је безуспјешно захтијевао извршење предметне судске пресуде, како у односу на туженог сувласника, тако и у односу на Општину Херцег Нови, позивајући се на одредбу Закона о извршењу и обезбјеђењу која регулише пренос обавезе на треће лице.

Међутим, Основни суд у Херцег Новом у више наврата одбијао је захтјев подносиоца представке за извршење као неоснован, са образложењем да правоснажна пресуда није донијета у односу на Општину Херцег Нови, већ у односу на физичко лице (тадашњег сувласника), те самим тим Општина није у обавези да приступи извршењу исте. С тим у вези, подносилац представке је упућен да покрене грађански поступак против Општине.

Уставни суд Црне Горе у јуну 2023. године донио је одлуку којом је утврдио повреду члана 32 Устава Црне Горе и члана 6 став 1 Конвенције у односу на подносиоца представке због пропуста Основног суда у Херцег Новом да пружи адекватне и довољне разлоге за одлуку којом одбија као неоснован приговор подносиоца представке против рјешења којим се одбија његов захтјев за извршење правоснажне судске пресуде.

До данас, правоснажна пресуда Основног суда у Херцег Новом и коначна рјешења Комуналне полиције донијета у корист подносиоца представке 2010. године нијесу извршена, а поступак експропријације предметних катастарских парцела је и даље у току.

У представци коју је поднио Европском суду, г-дин Влаховић притуживао се, иnter alia, на неизвршење правоснажне судске пресуде и коначних одлука управних органа донијетих у његову корист 2010. године.

Одлучујући о меритуму предметне притужбе, Европски суд је утврдио да у поступку извршења судске пресуде, судови нижих инстанци нијесу примијенили релевантне одредбе Закона о извршењу и обезбјеђењу које регулишу пренос обавезе на треће лице, како је то истакао и Уставни суд Црне Горе када је укинуо одлуку Основног суда у Херцег Новом којом је одбијен као неоснован захтјев подносиоца представке за извршење правоснажне судске пресуде.

Када је у питању поступак експропријације, Европски суд је навео, а како је то указао и Врховни суд Црне Горе у одлуци по тужби за правично задовољење подносиоца представке, да поступак експропријације не може представљати препреку за извршење предметне правоснажне судске пресуде и коначних одлука управних органа.

Имајући у виду наведено, те дужину трајања предметног поступка извршења, Европски суд је утврдио да пропуст државе да изврши правоснажну судску пресуду и коначне одлуке управних органа донијетих у корист подносиоца представке 2010. године представља повреду члана 6  Конвенције (право на правично суђење), као и повреду члана 1 Протокола бр. 1 уз Конвенцију (заштита имовине) подносиоца представке.

Европски суд је досудио подносиоцу представке 4.700,00 еура на име накнаде нематеријалне штете и 1.025,00 еура на име трошкова поступка.

Предметна пресуда доступна је на веб страници Европског суда на енглеском језику, а након превода биће објављена на веб страници Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?