Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обраћање министарке Шћепановић на заједничкој сједници Владе Црне Горе и Владе Албаније

Објављено: 27.02.2023. 16:00 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

"Заједничка сједница двије Владе представља крупан корак ка унапређењу добросусједских односа на свим пољима, укључујући науку, истраживање и иновације. На узајамно задовољство,данас наше пријатељске земље потписују значајан број споразума о сарадњи. Дозволите ми да не будем скромна, те да укажем да су ресори науке и технологије то учинили још давне 2008.б године, чиме је успостављен правни оквир за даље оснаживање и проширивање научно-технолошке сарадње.

Данас желим да истакнем да је у току заједнички рад на Конкурсу за билатералне пројекте у овој области. Вјерујем да ћемо веома брзо ускладити текст и објавити Конкурс, на задовољство научних и иновационих заједница наших земаља. Подршка мобилности и резултати ових пројеката, засигурно ће водити и заједничком учешћу у великим међународним пројектима, превасходно пројектима најзначајнијијег програма Европске уније за финансирање истраживања и иновација – Хоризонт Европа. Иако је Црна Гора до сада аплицирала са релативно малим бројем пројеката, остварује веома добре резултате и нашла се изнад ЕУ просјека успјешности повлачења средстава из овог програма.

Надлежна министарства за науку и иновације Црне Горе и Републике Албаније учествују у раду Управљачке платформе за истраживање и иновације на Западном Балкану, која већ 17 година функционише на плану унапређења сарадње и комуникације између Европске комисије, земаља Западног Балкана и земаља чланица Европске уније, у циљу снажније интеграције земаља региона у Европски истраживачки простор и праћења кључних иницијатива нове ЕУ Агенде за иновације. Са задовољством смо учествовали на прошлогодишњем Министарском састанку Управљачке платформе у Тирани.

Наше двије државе, на заједничком путу европских интеграција, доприносе и имплементацији Европског Зеленог уговора – Подгорица и Елбасан су међу градовима који ће учествовати у ЕУ Мисији за климатски неутралне и паметне градове до 2030. године.

Црна Гора је направила значајан искорак у имплементацији Стратегије паметне специјализације. Радује нас напредак Републике Албаније у процесу доношења ове стратегије и не изненађује што су прелиминарна приоритетна подручја компатибилна са С3 приоритетима Црне Горе. Наши сусједи могу рачунати на подршку Црне Горе у овом процесу, а то је и добра основа да заједничке научно-технолошке пројекте усмјеримо на конкретне С3 приоритете и ојачамо сарадњу на пољу иновација.

Влада Црне Горе препознаје значај науке и иновација за развој друштва. Свјесни да нам наука и иновације чине живот одрживим у бројним областима, морамо још више улагати у њих, јачати људске капацитете и унапређивати инфраструктуру. Можда научно-иновационе заједнице наших држава нису бројчано велике, али итекако посједују потенцијале, које треба континуирано његовати и унапређивати, те у потпуности искористити, између осталог и кроз међусобну сарадњу."

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?