Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

ОДРЖАН 66. САСТАНАК УНWТО КОМИСИЈЕ ЗА ЕВРОПУ У АТИНИ

Објављено: 07.06.2021. 06:36 Аутор: Министарство економског развоја

66. састанак Комисије за Европу Свјетске туристичке организације (УНWТО) одржан је у Атини, под покровитељством Владе Грчке. Црну Гору на састанку и пратећим догађајима представљала је  Александра Славуљица-Гардашевић, в.д генералне директорке за развојне политике у туризму у Министарству економског развоја.


„Била је част представљати Црну Гору на УНWТО конференцији за регион Европе. Опоравак туризма од цовида се најприје очекује у Европи, па је став туристичких лидера јасан - сарадња се мора оснажити јер је евидентан недостатак исте. Европа ће превазићи цовид кризу у туризму, само када све европске земље буду на сигурном путу туристичког опоравка. Између осталог, интересантна је најава "ЕУ дигиталног цовид сертификата". Запажено је да постоје недоумице, па се исти мора додатно искомуницирати јер сертификат неће бити обавезујући за путовања, како се често тумачи, већ ће представљати олакшицу чију предност путници могу да искористе“, казала је Славуљица-Гардашевић.

Састанком Комисије за Европу су предсједавали генерални секретар УНWТО Зураб Пололикасхвили и министар туризма Републике Грчке, Хари Теокарис. Састанку су присуствовали и грчки премијер Кириакос Митсотакис и потпредсједник Европске комисије, Маргаритис Сцхинас.

Састанак је био прилика да се представници држава Европе, које су чланице УНWТО, окупе и разговарају о тренутној ситуацији у сектору туризма и путовања, а коју је у потпуности одредила глобална криза изазвана пандемијом ЦОВИД-19.

Учесницу су се сагласили да опоравак туризма треба резултирати економским и социјалним опоравком друштва у цјелини. У фокусу састанка су биле активности УНWТО предузете како би се подстакао опоравак туризма, те подржао опстанак и обнова милиона радних мјеста која се ослањају на туризам. Истакнута је важност сарадње УНWТО са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) и активности на пружању техничке подршке осмишљене да подстакне економски опоравак у неколико европских земаља, укључујуц́и Црну Гору, Грчку, Хрватску, Грузију, Турску и Туркменистан. Било је ријечи и о текућим активностима Одбора за развој међународног кодекса за заштиту туриста, као и о плану активности УНWТО за наредни период у различитим сегментима.

„Европа има шансу да на глобалном нивоу предводи поновно покретање туризма, безбједно и одговорно“, рекао је између осталог на састанку генерални секретар УНWТО Зураб Пололикасхвили.

На 66. састанку УНWТО Комисије за туризам одржани су избори и номинације за позиције у неколико тијела УНWТО. Пет држава је номиновано за представљање Европе у Извршном савјету УНWТО, и то Хрватска, Грчка, Руска Федерација, Јерменија и Грузија. Мађарска и Узбекистан номиновани су као кандидати за улогу потпредсједника Генералне скупштине, а Азербејџан и Малта за чланове Одбора за акредитације. Грчка је номинована за предсједавајуц́у Комисијом за Европу у наредном мандату, а Бугарска и Мађарска за мјеста потпредседника у наредном двогодишњем мандату. Јерменија је изабрана за домаћина 67. састанка УНWТО Комисије за Европу, који ће бити одржан у другој половини 2022. године.

Под окриљем УНWТО одржана је и Конференција посвећена обалном и поморском туризму, и то кроз паралелне панеле на којима је било ријечи о изазовима у овом сегменту туризма, и економској, еколошкој и социјалној одрживости.

Министарство туризма Грчке најавило је успостављање првог центра посвец́еног мјерењу одрживог развоја обалног и поморског туризма у Источном Медитерану, а у сарадњи са УНWТО. Центар за истраживање и надзор заснивац́е се на Егејском универзитету и прикупљац́е и анализирати податке који се односе на еколошки, економски и социјални утицај туризма.

Напомињемо да је Црна Гора постала пуноправна чланица УНWТО у новембру 2007. године на XВИИ засиједању Генералне скупштине УНWТО. Од учлањења у УНWТО Црна Гора је посвећена поштовању принципа и испуњењу циљева УНWТО. Црна Гора је чланица Регионалне комисије за Европу, а у два мандата, 2009-2011 и 2015-2017, заузимала је мјесто потпресједавајућег Комисијом. У периоду 2015-2019. Црна Гора је била потпресједавајући Одбора за туризам и одрживост.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?