Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан други састанак Савјетодавне групе заједничког програма Европске уније и Савјета Европе РОМАЦТЕД ИИ у Црној Гори

Објављено: 27.10.2023. 11:30 Аутор: Министарство људских и мањинских права

У Подгорици је 24. октобра 2023. године одржан други састанак Савјетодавне групе  заједничког програма Европске уније и Савјета Европе РОМАЦТЕД ИИ – Промовисање доброг управљања и оснаживања Рома на локалном нивоу.

Циљ овог састанка је био да партнери заједно продискутују реализоване и планиране активности у оквиру РОМАЦТЕД ИИ програма, као и да заједно анализирају предуслове за унапрјеђење сарадње кључних актера на локалном и централном нивоу.

У уводном дијелу су се присутнима обратили Сокољ Беганај, Начелник Одјељења за унапређење и заштиту права Рома и Египћана, Министарство људских и мањинских права; Младенка Тешић, Програмска менаџерка за људска права и демократизацију, Делегација Европске уније у Црној Гори и Лејла Дервишагић, Шефица Програмске канцеларије Савјета Европе у Подгорици. Господин Беганај је у свом обраћању истакао... “РОМАЦТЕД програм на различите начине доприноси јачању ромске/египћанске заједнице, али и капацитета институција – кроз састанке, тренинге, радионице, консултатнтску подршку..., али и даје директан допринос унапрјеђењу услова живота и рјешавању проблема, идентификованих заједно од стране заједнице и институција. Најбољи примјер за то су РОМАЦТЕД мали грантови, које имплементирају партнерске општине, а који се баве разним темама, од образовних, друштвених, до инфраструктурних, запошљавања и слично.

Веома важне теме којима се бави РОМАЦТЕД, а које су тема и састанка Савјетодавне групе јесу локални акциони планови за социјалну инклузију Рома и Египћана, као и буџетирање одговорно према Ромима и Египћанима на локалном ниову. Корисно је што Савјет Европе припрема Смјернице које ће помоћи општинама да припреме планове који ће садржати све кључне елементе како би планови били што квалитетнији и садржајнији, а и што ускађенији са Стратегијом на централном нивоу и осталим стратешким документима. Буџетирање одговорно према Ромима је веома важно, како за централни, тако и за локални ниво. На свима нама је да обезбиједимо да све мјере и активности које желимо да реализујемо имају своје мјесто и у буџету.“

Оно што ће посебно допринијети укупном бољем дјеловању и учинку јесте почетак треће фазе пројекта Рома Интеграције, који од ове године спроводи Савјет Европе. Ова два пројекта ће, кроз своје синергетско дјеловање, помоћи да се боље повежу централни и локални ниво, јер без њихове блиске сарадње не може доћи до стварног напретка кад је социјална инклузија Рома и Египћана у питању.

Посебна тема састанка и дискусије је била израда локалних акционих планова за социјалну инклузију Рома и Египћана, као и њихово одговорно и одрживо буџетирање. Том приликом су консултанти, ангажовани од стране Савјета Европе у оквиру РОМАЦТЕД програма, представили смјернице у овим областима, које ће помоћи општинама да креирају локалне планове који су засновани на потребама заједнице, реални и који садрже кључне елементе, као и да припреме локалне буџете који су сензитивни према Ромима и Египћанима и укључују ставке потребне за реализацију мјера И активности за њихову социјалну инклузију.

Овај догађај је био прилика и за презентацију пројекта Рома Интегратион фаза ИИИ, који од ове године имплементира Савјет Европе, уз подршку Европске уније, и чији је главни циљ да ради на јачању капацитете влада на Западном Балкану и Турској да ефикасно одговоре на вишеструке изазове са којима се суочавају ромска и египћанска заједница, кроз спровођење свеобухватних јавних политика.

Министарство људских и мањинских права је институционални партнер на имплементацији РОМАЦТЕД програма, поводом чега је потписан и Меморандум о сарадњи са Савјетом Европе и РОМАЦТЕД партнерским општинама.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?