Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан дводневни семинар “Сензибилисање судија и суткиња у погледу заштите права и слобода ЛГБТИ особа у Црној Гори”

Објављено: 19.11.2021. 14:15 Аутор: Министарство правде

19.11.2021.

Министарство правде, људских и мањинских права, у сарадњи са АИРЕ центром из Лондона и уз подршку Британске амбасаде у Подгорици, организовало је дводневни семинар “Сензибилисање судија и суткиња у погледу заштите права и слобода ЛГБТИ особа у Црној Гори”, почевши 18. новембра у Будви. 

Семинар је имао за циљ разоткривање и демистификовање актуелних хомофобних садржаја и ставова како би се обезбиједила пуна примјена и остваривање права ЛГБТИQ особа у Црној Гори, али и упознавање са праксом Европског суда за људска права у овој области. Овај догађај је био прилика да се размијене искуства у области заштите од говора мржње и злочина из мржње.

Током првог дана, учесници/е су имали прилику да размијене мишљења на теме разликовања важних концепата и идентитета у борби за поштовање људских права ЛГБТИ особа, механизмима хомофобије/трансфобије, приступом правди ЛГБТИQ особа у Црној Гори, позицијом професионалаца/ки у раду са ЛГБТИQ особама, примјерима из добре инклузивне праксе, мањинском стресу и његовим посљедицама. Такође, присутни су могли и да уживо чују животну причу транс особе  кроз “живу библиотеку”.

Održan dvodnevni seminar “Senzibilisanje sudija i sutkinja u pogledu zaštite prava i sloboda LGBTI osoba u Crnoj Gori”

Другог дана едукације, нагласак је био на законодавном нивоу и на пракси Институције заштитника људских права и слобода као и о говору мржње, те се разговарало о начелу једнакости и заштита од дискриминације у међународном праву (УН, СЕ, ОЕБС, ЕУ), члан 1 ЕКЉП и члан 1 Протокола 12 уз ЕКЉП у пракси Европсог суда за људска права, материјално право и потупци за заштиту од дискриминације, тест дискриминације и пребацивање терета доказивања у парничном поступку, говор мржње као посебан облик дискриминације и злочин из мржње: материјалноправни појам и процесне карактеристике гоњења деликата мотивисаних мржњом.

Održan dvodnevni seminar “Senzibilisanje sudija i sutkinja u pogledu zaštite prava i sloboda LGBTI osoba u Crnoj Gori”

Предавања су одржали/е Теа Дакић, др мед. психијатрица и мр сц. Биоетике; Јелена Чолаковић, програмска директорица НВО Јувентас; Никола Илић, активиста Асоцијације Спектра; мр Синиша Бјековић, Заштитник људских права и слобода Црне Горе и Милош Шошкић, државни тужилац у Вишем државном тужилаштву у Подгорици.

Семинару је присуствовало 18 судија/ткиња из основних судова из Подгорице, Бара, Херцег Новог, Никшића, Бијелог Поља, Берана, Даниловграда, Цетиња, Вишег суда за прекршаје Црне Горе и судова за прекршаје из Подгорице, Будве и Бијелог Поља. 

Održan dvodnevni seminar “Senzibilisanje sudija i sutkinja u pogledu zaštite prava i sloboda LGBTI osoba u Crnoj Gori”

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?