Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан инфо дан поводом почетка имплементације еТwиннинг пројекта

У Министарству просвјете, науке, културе и спорта, уз подршку ЕУ инфо центра одржан је инфо дан поводом почетка реализације еТwиннинг пројекта , чија имплементација у школама  траје од 1. априла 2022. године до 31. децембра 2023. године. Овом приликом државна секретарка у МПНКС, Милица Кадовић, пројектни координатор,  Раде Кековић и пројектни асистент, Драгиша Дамјановић информисали су присутне о појединостима и могућностима које пружа  поменути пројекат. 

Државна секретарка Министарства просвјете, науке, културе и спорта, Милица Кадовић истакла је да је Црна Гора једна од ријетких земаља која није била учесник у еТwиннинг програму у задњих пар година, те да се први пут придружује највећој европској заједници свих школских установа. 

info dan

„Успостављање еТwиннинг програма у Црној Гори ће означити почетак имплементације Евроспког плана за развој компетенција наставника, што ће у пракси значити да ће сви наставници који долазе из наше земље имати прилику да учествују у разним програмима обука, семинара, конференцијама, као и на заједничким активностима које спроводи еТwиннинг заједница“, изјавила је Кадовић додајући да ће се Црна Гора придружити евроспком систему додјељивања ознака квалитета, како за наставнике, тако и за школе, што у евроспком образовном свијету значи могућност за имплементацију заједничких пројектних активности школа, боље котирање образовних установа у европском простору, али и додатни инструмент мотивисаности наставника за сарадњу са колегама из евроспких земаља. Кадовић је појаснила да је еТwиннинг програм намијењен  наставницима који реализују опште образовне програме, али и наставницима стручних школа –  те и на националном нивоу представља јединствену прилику за сарадњу између наставника кроз међусобну размјену практичних искустава. 

„Значај овог пројекта огледа се и са аспекта поспјешивања мултикултуралне и мултилингвалне компетенције наставника, али и стварања безбједног простора за сарадњу међу наставницима региона и шире“, поручила је Кадовић. 

Координатор пројекта, Раде Кековић указао је на важност еТwиннинг програма, који представља јединствену прилику за све наставнике и школе да се придруже ЕУ заједници и постану дио најзанимљивије образовне заједнице у Европи. Такође, Кековић је назначио бројне могућности програма као што су : сараднај васпитно- образовних институција у Европи кориштењем информацијских и комуникацијских технологија, могућности за бесплатно и континуирано онлајн стручно усавршавање наставника, услуге Еуропеан Сцхоолнет које чине 34 представника европских министарстава просвјете у Европи и шире, приступ еТwиннинг- у, гдје наставници могу креирати своје пројекте, као и приступ Сцхоол Едуцатион Гатаваy, европској онлајн платфорнми за школско образовање.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?