Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан округли сто о Нацрту Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори 2023- 2024

Објављено: 22.11.2022. 14:00 Аутор: Министарство јавне управе

Okrugli sto o NAP-u (1)

Округли сто поводом јавне расправе о тексту  Нацрта Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу у Црној Гори 2023- 2024, одржан је данас.

„Циљ Партнерства за отворену управу ко-креација, односно заједнички рад на вриједностима које дијелимо и које треба да трансформишу начин на које влада служе својим грађанима. Процес ко-креирања националних акционих планова је фаза учешћа у глобалној иницјативи која највише одражава степен политичке воље, опредјелјенја земље да да свој пуни допринос у примјени стандарда отворене управе и сарадње са другим секторима и грађанима. Зато је наш циљ био да Акциони пан буде производ врло инклузивних, широких консултација како би се дефинисале обавезе и активности према потребама грађана и различитих циљних група. И данас, са задовољством могу да кажем да смо спроведеним активностима до сада,  то и постигли“, казао је државни секретар Агрон Цамај.

Он је казао да се кроз Акциони план планира одговорити на низ социјалних, политичких и економских изазова који имају важан утицај на квалитет спровођења реформи у процесу приступања Црне Горе ЕУ. Ти се изазови односе, између осталог, на још увијек недовољно учешће јавности у поступцима креирања јавних политика, ниско повјерење грађана у рад институција, неуједначену праксу проактивне објаве отворених података јавног сектора односно придржавања стандарда слободног приступа информацијама те интегритета и јавне одговорности како на националном тако и на локалном нивоу.

„Реформе које се предлажу овим акционим планом иду у смјеру јачања способности јавне управе за развој партнерства с цивилним друштвом и осталим актерима у одговору на те изазове, те су комплементарне мјерама и обавезама које се истичу у низу других стратешких докумената“, истакао је Цамај.

Мака Месхвелиани, резидентна програмска менаџерка, НДИ је казала да Нацрт Националног акционог плана за спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу представља унапређење пракси и транспарентности на централном и локалном нивоу кроз сарадњу са цивилним сектором.

Она је указала и на нову могућност измјене и допуне Акционог плана већ у првој години имплементације и позвала  да се наведено узме у обзир приликом мониторинга, како би се квалитет садржаја Акционог плана континуирано унапређивао.

В.д. генералне директорице за иновације, инклузивност и отвореност јавне управе, Лидија Љумовић казала је да на основу анализе резултата спроведених консултација са заинтересованом јавношћу, те уважавајући препоруке из Прелазног извјештаја Механизма независног извјештавања ОГП-а о резултатима примјене претодног Националног акционог плана, Министарство јавне управе је припремило предлог тематских приоритета и обавеза/мјера за нови Национални акциони план.

„Код израде предлога приоритета и мјера за нови НАП, водило се рачуна о Смјерницама иницијативе Партнерство за отворену управу, а прије свега у односу на повезаност предложених приоритета и мјера с принципима транспарентности, јавне одговорности и учешћа јавности. У обзир смо узели неке од важних препорука које је ИРМ предложио за нови НАП. То се посебно односи на промовисање даљње институционализације и коришћења нових механизама консултовања и учешћа грађана, јачање транпарентности јавне, буџетске потрошње те контроле и партиципације јавности у мониторингу извршења буџета, побољшање ефективне примјене Закона о слободном приступу информацијама“, казала је Љумовић.

Још једном је позвала све заинтересоване да се укључе и дају свој допринос кроз конкретне предлоге док траје јавна расправа, односно до 28. новембра 2022. године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?