Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Презентација Националног акционог плана Партнерства за отворену управу 2023- 2024: Успостављање одговорне, транспарентне и модерне управе

Објављено: 28.02.2023. 10:30 Аутор: Министарство јавне управе

Prezentacija NAP-a Partnertsva za otvorenu upravu

Успостављање одговорне, транспарентне и модерне управе која ће стално бити на услузи грађанима и која ће се градити по најсавременијим стандардима и у сарадњи са европским партнерима и цивилним сектором, један је од најважнијих приоритета Црне Горе, оцијењено је на презентацији Националног акционог плана Партнерства за отворену управу 2023- 2024.

„У току ко-креирања овог Националног акционог плана уочили смо велики ентузијазам код грађана и грађанки Црне Горе када је ријеч о повезивању са питањима од националног значаја и глобалним платформама каква је Партнерство за отворену управу (ПОУ). Стога ће НДИ наставити и током наредног периода да информише грађане и грађанке о алатима који им стоје на располагању у НАП-у и подстиче их да их користе“, казала је резидентна програмска менаџерка, НДИ Црна Гора Мака Месхвелиани у уводном дијелу.

Месхвелиани је истакла да ће НДИ пружати прилике за изградњу капацитета и знања о најбољим праксама Оперативном тиму, када он буде формиран.

„Наставићемо да радимо са организацијама цивилног друштва на мониторингу имплементације НАП-а. Као четврти сегмент, НДИ ће радити са Скупштином како би додатно ојачао њену надзорну улогу и подржао имплементацију обавеза Скупштине преузетих у оквиру НАП-а. На основу потписаног Меморандума о сарадњи са Министарством јавне управе, НДИ ће наставити да пружа подршку свим заинтересованим странама у овом процесу“, казала је Месхвелиани.

„Црна Гора је чланица иницијативе Партнерство за отворену управу 2012. године с циљем да промовише мултилатералну сарадњу, подржава и помаже развој отворености, транспарентности и одговорности управе кроз отворену сарадњу представника државне управе са цивилним друштвом и другим актерима. Акценат је стављен на повећање транспарентности, борбе против корупције и активног укључивања и оснаживања учешћа грађана и цивилног сектора у креирање јавних политика. И сматрам да са представницима органа државне управе, јединица локалне самоуправе и цивилног друштва можемо удруженим снагама подићи љествицу вриједности отворене управе, како на локалном тако и на националном нивоу“, казао је  државни секретар у Министарству јавне управе Драгиша Јањушевић.

Државни секретар Јањушевић је истакао да је приоритет Министарства јавне управе да се кроз синхронизовану сарадњу између јавног и цивилног сектора спроведу мјере и активности из Националног акционог плана за 2023-2024, кроз тематске приоритете, отворени подаци и слободан приступ информацијама, учешће грађана, фискална транспарентност, јачање интегритета и јавне одговорности у борби против корупције и отвореност локалних самоуправа.

„НАП-ом за период од 2023-2024. усвојеним у  децембру 2022. године, планира се спровођење реформи с циљем да се допринесе динамици извршавања обавеза Црне Горе у процесу приступања ЕУ и потврди посвећеност Владе принципима и вриједностима растуће међународне заједнице Партнерства за отворену управу, али и јачању институционалне и друштвене отпорности на глобалне кризне ситуације и изазове“, казао је Јањушевић.

Замјеник Генералног секретара Владе, Илир Харасани је казао да Црна Гора има прилику да убудуће на бољи начин користи реформски потенцијал чланства у овој иницијативи. Пуно је примјера видљивих утицаја у друштвима у којима се ова иницијатива инклузивно и транспарентно спроводи на локалном и државном нивоу.

„Морамо наставити интензивније да отварамо јавну управу, слушамо глас грађана, дигитализујемо наше услуге, али и да подржимо све гране власти да буду дио ове иницијативе. Користим прилику да подсјетим да је у мандату 43. Владе Црне Горе, по први пут обезбијеђен пренос сједница Владе као додатни допринос унапређењу транспарентности рада јавне управе. Истовремено, наглашавам да Генерални секретаријат Владе Црне Горе континуирано ради на испуњавању обавеза предвиђених новим Националним акционим планом, уз пуну отвореност за сарадњу, са циљем достизања што отвореније, транспарентније и грађанима доступније јавне управе.“, казао је Харасани.

Преглед процеса ко-креирања Националног акционог плана за 2023-2024, кључни предлози и тематске приоритете представила је генерална директорица Директората за иновације, отвореност јавне управе и сарадњу са НВО Лидија Љумовић.

“НАП за период 2023/2024 године је документ од стратешке важности за јачање капацитета за вођење процеса доброг управљања и спровођење реформи које се баве приоритетима грађана, уз консултације и сарадњу са цивилним друштвом. Кроз активност и мјере из НАП-а, у оквиру пет тематских оквира планирано је 20 мјера, обавеза и 68 активности“, казала је Љумовић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?