Одржан партнерски састанак у оквиру пројекта SA GOVERNANCE

Објављено: 21.11.2025. 08:04 Аутор: Министарство финансија

Представници Директората за управљање структурама претприступних фондова ЕУ Министарства финансија и Директората за координацију финансијске подршке ЕУ Министарства европских послова, заједно са представницима регија Пуља и Молизе из Италије, као и Државне агенције за стратешко програмирање и координацију помоћи из Албаније, учествовали су, од 17. до 19. новембра 2025. године, на састанцима организованим у оквиру стратешког пројекта SA GOVERNANCE. Састанци су обухватили средњорчно праћење спровођења пројекта и пети партнерски састанак, уз детаљне презентације реализованих активности и планова за наредни период.

Генерални директори Велибор Дамјановић и Бојан Вујовић поздравили су учеснике, захвалили партнерским институцијама на досадашњој сарадњи и истакли значај финансијске подршке обезбијеђене кроз овај стратешки пројекат. Представници партнерских институција из Италије, Vito Bavaro и Michele Petracca, као и представник Албаније, Arber Qystria, изразили су задовољство напретком и потврдили важност континуиране размјене искустава и заједничког дјеловања у области модернизације јавне управе.

2

Током састанака разматран је напредак пројекта у оквиру Interreg IPA програма Јужни Јадран 2021–2027, са посебним фокусом на унапређење дигиталних јавних услуга и јачање административних капацитета институција у све три партнерске земље. Представљене су активности реализоване у претходном периоду, међу којима су програми обука, студијске посјете и развој нових дигиталних рјешења која доприносе ефикаснијем и транспарентнијем раду јавне управе.

Посебна пажња посвећена је пилот-рјешењу Министарства финансија – Информационом систему за управљање IPA III фондовима, који представља значајан искорак ка системском унапређењу процеса програмирања, праћења и извјештавања. Такође је представљен и мултифункционални HUB, развијен у оквиру активности регије Пуља, који ће служити као централна платформа за обуке, размјену знања и повезивање институција укључених у пројекат.

Додатно, партнери су размотрили досадашње комуникационе активности, као и планове за 2026. годину, са посебним акцентом на унапређење видљивости пројекта и заједничку кампању на дигиталним платформама.

Закључено је да пројекат SA GOVERNANCE значајно доприноси јачању прекограничне сарадње и модернизацији јавних управа у региону Јужног Јадрана, кроз дигиталну трансформацију, размјену добрих пракси и снажно партнерство између институција Италије, Албаније и Црне Горе.

3

Тагови
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?