Одржан састанак на тему „Подршка земље домаћина и билатерални уговори о сарадњи у области заштите и спашавања“

Објављено: 22.04.2024. 11:45 Аутор: Министарство унутрашњих послова

Директорат за заштиту и спашавање МУП-а организовао је састанак на тему „Подршка земље домаћина и билатерални уговори о сарадњи у области заштите и спашавања“, од 16. до 19. априла 2024. године, у Подгорици, у склопу пројекта РОСЕС – (Свијест о прекограничном ризику на Западном Балкану), који се имплементира у оквиру Механизма Уније за цивилну заштиту.

Генерални директор Директората за заштиту и спашавање МУП-а Миодраг Бешовић истакао је да су тема састанка, као и циљеви пројекта РОСЕС веома значајни за све учеснике. Подршка земље домаћина важан је дио система заштите и спашавања, док  билатерални уговори представљају одличан инструмент за конкретну сарадњу у области превенције, припремљености и одговора на катастрофе. „Сви смо били у улози државе која је примала међународну помоћ. То је тежак и захтјеван посао који подразумијева озбиљну организацију и посвећеност комплетног система. Сигуран сам да су нам по том питању искуства богата и различита. Овај састанак је прилика да све то саопштимо, упоредимо и дефинишемо, а кроз закључке додатно унаприједимо“, нагласио је Бешовић.

На састанку су поред пројектних партнера из Албаније, Босне и Херцеговине, Сјеверне Македоније, Грчке и Кипра и представника Директората за заштиту и спашавање МУП-а, учествовали и представници институција из Црне Горе које су од значаја за систем заштите и спашавања и прекограничну сарадњу у смањењу ризика од катастрофа (Управа полиције, Завод за хидрометеорологију и сеизмологију, Црвени крст Црне Горе и службе заштите и спашавања из Бара и Улциња).

Овај састанак омогућио је размјену информација, искустава и научених лекција о заједничким прекограничним ризицима од катастрофа, активностима на спровођењу билатералних споразума о сарадњи у области заштите и спашавања и имплеметацији процедура Подршке земље домаћина (ХНС) у прекограничним подручјима. Учесници састанка су се сагласили да је потребно наставити са јачањем прекограничне, билатералне и регионалне сарадње на смањењу ризика од катастрофа кроз спровођење заједничких превентивних активности, као и кроз унапређење капацитета за одговор на све врсте ризика.

Такође, уприличена је посјета Оперативно-комуникационом центру 112 Директората за заштиту и спашавања МУП-а у Бару, као и службама заштите и спашавања у Бару и Улцињу, а учесници састанка су имали прилику и да посјете подручја у општини Улцињ која су под ризиком од поплава са прекограничним утицајем. Такође, у Улцињу је спроведена кампања подизања свијести грађана и дјеце на тему смањења ризика од земљотреса.

Пројекат РОСЕС спроводе Универзитет Западна Македонија из Републике Грчке (координатор пројекта), Директорат за заштиту и спашавање МУП-а, Министарство сигурности Босне и Херцеговине – Сектор за заштиту и спашавање, Дирекција за заштиту и спашавање Републике Сјеверне Македоније, Генерални секретаријат за цивилну заштиту Министарства за климатске кризе и цивилну заштиту Републике Грчке, Европски универзитет Кипар, Агенција за цивилну заштиту Министарства одбране Републике Албаније, невладина организација Центар за развој и демократизацију институција – ЦДДИ из Републике Албаније и фирма за технологије геопросторних информација из Републике Грчке.

Главни циљеви пројекта су подизање и јачање свијести о ризику од катастрофа, размјена најбољих пракси и комуникација о ризику кроз спровођење активности у оквиру концепта Подршке земље домаћина (ХНС) у прекограничном подручју, оснаживање локалних заједница за управљање ризиком од катастрофа, унапређење билатералних споразума у области заштите и спашавања, укључивање рањивих група у активности заштите и спашавања, јачање свијести о ризику од катастрофа у образовним установама, увођење иновативних процеса у област заштите културног насљеђа.

Везани чланци:

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?