Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана Друга планска конференција за организацију теренске вјежбе на тему земљотреса

Објављено: 14.10.2021. 22:00 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У организацији Директората за заштиту и спашавање МУП-а, 14. и 15. октобра 2021. године у Подгорици, одржана је Друга планска конференција за организацију теренске вјежбе на тему земљотреса, која ће се одржати на подручју Боке Которске, у октобру 2022. године.

Спровођење ове вјежба планирано је пројектом БАЛАНЦЕ – Управљање земљотресима вец́их размјера на западном Балкану кроз заједничке активности прекограничне сарадње, који се реализује у оквиру Механизма Уније за цивилну заштиту. Циљ је тестирање концепта подршке земље домаћина и процедура примања међународне помоћи у случају разорног земљотреса, као и увјежбавање техника трагања и спашавања из рушевина, употребе нових технологија, међусобне сарадње и интероперабилности између спасилачких тимова. Посебан акценат током реализације вјежбе биће на заштити културних добара и пружању подршке и помоћи дјеци и особама са посебним потребама у случају земљотреса.

Druga planska konferencija za organizaciju terenske vježbe na temu zemljotresa

На планској конференцији учествовали су представници Конзорцијума пројекта из Црне Горе (Директорат за заштиту и спашавање, Завод за хидрометеорологију и сеизмологију и ДОО ПАГ – Пројецт Адвисорy Гроуп), Албаније, Хрватске, Бугарске, Италије, Грчке, Кипра и Шпаније. Поред представника Конзорцијума пројекта, на конференцији су учестовали и представници Управе за заштиту културних добара, Агенције за цивилно ваздухопловство, Управе полиције, Управе прихода и царина, Црвеног крста Црне Горе, општина Котор, Тиват и Херцег Нови, Ресурсног центра за слух и говор „Др Перута Ивановић“ у Котору, као и представник Европске комисије.

Током два дана конференције учесници су размијенили мишљења и дискутовали о сценарију вјежбе, локацијама и радним тачкама за вјежбу, листи главних догађаја и задатака током вјежбе, логистичким детаљима и процедурама пријема спасилачких тимова и помоћи и стандардним оперативним процедурама. Такође, разговарало се и о начинима укључивања локалних заједница у спровођење вјежбе и промоцију превентивних активности на смањењу ризика од земљотреса и других катастрофа.


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?