Одржана конференција “Дигитално образовање за људска права”

Објављено: 30.11.2023. 14:00 Аутор: Министарство просвјете, науке и иновација

Данас је у Подгорици у организацији НВО „Јувентас” одржана Конференција под називом “Дигитално образовање за људска права” којој је у име Министарства просвјете, науке и иновација присуствовао државни секретар Драган Бојовић.

„Велико ми је задовољство да присуствујем оваквој врсти конференција које имају за резултае да се наставни процес побољша у дигиталном смислу, да се уводе нова дигитална средства и платформе које ће подићи ниво наставе у нашим школама”, истакао је Бојовић.

Чињеница је да се наша дјеца већ информишу, едукују и стичу знања у дигиталном свијету. Настава, наравно, треба и мора да прати тај процес и Министарство просвјете инсистира на развојним пројектима управо у том правцу. Један од њих је набавка рачунарске опреме за образовно-васпитне установе у Црној Гори у износу од 6,3 милиона еура, чиме ће се обезбиједити 50 посто потреба школа.

„Настојаћемо да у што скоријем времену обезбиједимо 100 посто потреба наших школа. Имамо ресурс „Дигитална школа” која омогућава онлине колаборацију свих  актера у образовању, али  и доступност великог броја дигиталних садржаја за самостално онлине учење”, нагласио је државни секретар Бојовић, додајући да је у школама спроведено СЕЛФИЕ истраживање у школама како би се сагледала дигитална зрелост коју су ученици остварили, а да од наредне школске године почиње и СЕЛФИЕ истраживање за наставно особље које ће показати гдје су недостаци тј. колико се настава у том смислу може унаприједити.

Државни секретар, Драган Бојовић такође је истакао развој електронских услуга за све грађане  како би се олакшао упис, комуникација  и интеракција свих заинтерсованих грађана са образовним системом.

Министарство просвјете, науке и иновација ће инсистирати на даљем  осавремењивању наставе, јер је то аспект који је и неизбјежан и нужан, како би настава пратила технолошки развој.

„Притом, треба имати у виду да је технологија помоћно средство а не  циљ по себи, што нам је показала криза са короном. Омогућено нам је да са једне стране, развијемо дигиталне платформе али се са друге стране показало да је врло важан и наставник  и живи контакт између наставника и ученика.  Стратешки нам је битна дигитализација и осавремењивање наставе, али и реафирмација положаја и угледа наставне професије. Не смијемо занемаривати ни један ни други процес већ их усклађивати, како би се оставривали најбољи резултати”, нагласио је државни секретар Бојовић.

На Конференцији су, поред осталих,  учествовали и Стивен Дрејкон, представник Америчке амбасаде, Ивана Вујовић, директорица НВО „Јувентас”, Горан Шуковић из ЦЕО Логате Института,  професорица ЦСБХ и медијске писмености Светлана Копривица,  као и Невена Чабрило из Завода за школство, која је говорила о процесу дигитализације у образовном систему Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?