Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана радионица на тему „Прекогранични протоколи и подршка земље домаћина“

Објављено: 09.05.2022. 08:00 Аутор: Министарство унутрашњих послова

У оквиру Вишекорисничког ИПА програма који се односи на заштиту од поплава и управљање ризиком од шумских пожара – ИПА ФФ, у периоду од 4. до 6. маја 2022. године, у Будви, одржана је радионица на тему „Прекогранични протоколи и подршка земље домаћина“.

На почетку радионице в.д. генералног директора Директората за заштиту и спашавање Миодраг Бешовић поздравио је присутне и изразио задовољство због учешћа представника различитих институција, које су од посебног значаја за имплементацију прекограничних протокола и концепта подршке земље домаћина, како у Црној Гори тако и у осталим земљама корисницама програма. Нагласио је важност размјене искустава и најбољих пракси из ове области, који треба да додатно допринесу идентификовању наших будућих активности на унапређењу сарадње и спровођењу процедура, протокола и смјерница, како на националном тако и на регионалном и ЕУ нивоу. Такође, нагласио је и обавезу да радимо на што квалитетнијем спровођењу прекограничних протокола и процедура концепта подршке земље домаћина, као и да јачамо наше административне и техничке капацитете, који ће омогућити брже, ефикасније и координисаније примање и слање међународне помоћи у случају елементарних непогода и других несрећа, као и обезбједити несметан транзит међународне помоћи.

Радионица је кроз презентације, размјену искустава, знања и најбољих пракси, рад у издвојеним сесијама омогућила повец́ање разумијевања прекограничних протокола и концепта подршке земље домаћина и кроз закључке дала препоруке за будући рад на унапређењу капацитета за слање, транзит и пријем међународне помоћи.

 

На радионици је учествовало 35 представника из држава корисница програма (Црне Горе, Албаније, Босне и Херцеговине, Косова, Сјеверне Македоније, Србије и Турске), Конзорцијума који реализује програм, Европске комисије и Иницијативе за припремљеност и превенцију катастрофа у југоисточној Европи (ДППИ СЕЕ).  Из Црне Горе на радионици су учествовали представници Директората за заштиту и спашавање МУП-а, Министарства вањских послова, Управе полиције и Управе прихода и царина.

ИПА ФФ програм почео је са реализацијом 15. новембра 2020. године и траје 36 мјесеци, а Црна Гора је корисница програма заједно са осталим земљама Западног Балкана и Турском. Конзорцијум који имплементира програм чине: Одсјек за цивилну заштиту Републике Италије (ДПЦ) – водећи партнер, Управа Републике Словеније за цивилну заштиту и хуманитарну помоћ (УРСЗР), шведска Агенција за ванредне ситуације (МСБ), Генерални инспекторат за ванредне ситуације МУП-а Румуније (ИГСУ), Ватрогасно-спасилачка бригада Моравско-шлеског региона (ФРБ-МСР), АПЕЛЛ Национални центар за управљање катастрофама из Румуније и италијанска истраживачка фондација за праћење стања животне средине (ЦИМА Ресеарцх Фоундатион). Укупан буџет програма је 5 милиона еура. Циљ овог програма је јачање регионалне сарадње и размјена најбољих пракси из области заштите од поплава и шумских пожара, подршка у усклађивању националног законодавства са правном тековином ЕУ и помоћ у достизању стандарда и пракси ЕУ у области заштите и спашавања.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?