Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана регионална конференција „Спрјечавање вишеструке дискриминације лица са инвалидитетом"

На регионалној конференцији „Спрјечавање вишеструке дискриминације лица са инвалидитетом“, државни секретар у Министарству правде, људских и мањинских права, Бојан Божовић, поручио је да је Влада Црне Горе посвећена Европској Унији, прије свега обавезама Поглавља 23 - правосуђе и темељна права, као најважнијег поглавља у процесу приступања. Како ја објаснио, са аспекта људских и мањинских права, посебан фокус је на предузимању мјера у забрани вишеструке дискриминације.

У уводном излагању, в.д. генералне директорице Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом, Александра Поповић саопштила је да се управо нова Стратегија за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једакости 2022-2027, кроз посебно поглавље бави  заштитом од вишеструке дискриминације, као и жена и дјевојчица са инвалидитетом. Поповић је навела да су Акционим планом планиране и активности које доприносе заштити лица са инвалидитетом, припадницима мањинских народа, као и припадницима РЕ популације.

Она је нагласила да је размјена искустава и осврт на спрјечавање вишеструке дискриминације лица са инвалидитетом, из угла чланова  Комитета УН-а за права лица са инвалидитетом од изузетне важности за државу Црну Гору и напредак у том смјеру.

Потпредсједница Комитета УН-а о правима лица са инвалидитетом, Ким Миyон, која се конференцији прикључила путем ЗООМ-а, говорила је на тему „Вишеструки или тежи облици дискриминације у преамбули Конвенције о правима лица са инвалидитетом”. Она је изразила забринутост због тешких услова са којима се суочавају лица са инвалидитетом, изложена вишеструким или тежим облицима дискриминације на основу расе, боје коже, пола, језика, вејре, политичког или другог мишљења, националног, етничког, аутохтоног или друштвеног поријекла , имовине, рођења, старости или другог статуса.

Замјеник Правобранитеља за лица са инвалидитетом Републике Хрватске, Дарио Јуришић подјелио је примјере праксе и искуства Републике Хрватске, на тему „Правни и институцијонални оквир и изазови спрјечавања вишеструке дискриминације особа с инвалидитетом“.

Из угла невладиних организација, учесницима се обратила извршна директорица НВО „И МИ БОКЕ“, Мирослава Мима Ивановић, која је представила  реализоване пројекте из области спрјечавања вишеструке дискриминације.

За крај, учесници су поручили да ова конференција, није само потврда предузимања мјера и активности на спречавању дискриминације лица са инвалидитетом, већ један корак напријед у борби за људска права.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?