Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Заједно за инклузију лица са инвалидитетом

Влада Црне Горе улаже значајне напоре да усклади свој правни систем са међународним стандардима у областима које се тичу заштите људских права лица са инвалидитетом, истакла је в.д. генералне директорице Александра Поповић на конференцији одржаној у склопу пројекта „Заједно за инклузију лица са инвалидитетом“, у организацији Центра за демократију и људска права (ЦЕДЕМ).

Она је подсјетила да Министарство правде, људских и мањинских права, које је фиансијски подржало овај пројекат, прати реализацију 26 пројеката невладиних организација, укупне  вриједности 496 000 еура, по Одлуци  из 2020 године. Такође, нагласила је да је објављен и Конкурс за расподјелу средстава невладиним организацијама за 2021. годину, те да су то само неке од важних активности, које кроз партнертсво са НВО организацијама доприносе реализацији стратешких циљева Владе ЦГ.

 Поповић је додала да је у надлежности Министарства правде, људских и мањинских права, праћење Закона о забрани дискриминације лица са инвалидитетом и Закона о забрани дискриминације као и координација у праћењу имплементације Стратегије за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и  промоцију једнакости 2017-2021. 

У припреми је и нова Стратегија за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације и промоцију једнакости 2022-2027, у којој ће посебан акценат бити на заштити од  вишеструке дискриминације жена и дјевојчица са инвалидитетом.

У наставку је подсјетила да су ЦЕДЕМ-ова истраживања, од велике важности када је у питању унапређење стратешких докумената, те су кључни параметар у сагледавању постојећег стања и дефинисања циљева и будућих смјерница за  израду  нове Стратегије  за заштиту лица са инвалидитетом од дискриминације.  

„Оно што је важно поменути када је у питању област заштите и једнакости лица са инвалидитетом је формирање новог Савјета за права лица са инвалидитетом, за који ће техничке и администарстивне послове обављати Министарство правде, људских и мањинских права.

Према њеним ријечима, све наведено ће се имплементирати кроз новоформирани Директорат за заштиту и једнакост  лица са инвалидитетом у Министарству правде, људских и мањинских права.

„Ова конференција је само потврда партнертсва невладиних организација и Владе Црне Горе, на постизању  заједничког циља у поштовању права лица са инвалидитетом  у складу са међународним стандардима”, закључила је Поповић.

На конференцији су говорили и пројектни координатор  Матија Миљанић, који је представио реализоване активности, као и мр Алмедина Вукић-Мартиновић - в.д. помоћнице генералног секретара Владе Црне Горе.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?