Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Опредијељена средства за Средњу вјерску школу „Мехмед Фатих” у вриједности од пола милиона еура

Министарка проф. др Весна Братић, у петак је у Министарству просвјете, науке, културе и спорта примила директора Медресе „Мехмед Фатих”, Амера Шукурицу и секретара Исламске заједнице Фуада Чекића. Главна тема састанка односила се на  Анекс уговора о финансирању  Средње вјерске школе по којем су, од стране Владе Црне Горе, Законом о буџету, за ову намјену опредијељена средства у износу од 500 000 еура. Након закључка Владе Црне Горе, којим је министарка проф. др Весна Братић овлашћена за потписивање уговора, исти је потписан  у просторијама МПНКС. 

Секретар Исламске заједнице Фуад Чекић, на самом почетку састанка поздравио је министарку Братић од реиса  Исламске заједнице Рифата Фејзића, са којим је у марту ове године имала прилику да разговара о важним питањима везаним за наставак континуирање сарадње . Такође, подсјетио је да је Медреса установа интернатског типа, те да ће издвојена финансијска средства бити усмјерена на интернатске трошкове,  личне дохотке запослених, као и одржавање  пет зграда, у оквиру комплекса установе. Овом приликом, секретар Чекић је позвао министарку Братић да са својом делегацијом посјети ову школу  и ближе се упозна са њеним начином рада. 

Aneks ugovora

Директор Медресе „Мехмед Фатих”, Амер Шукурица нагласио је да школа броји 380 ученика, а да ове године, по први пут у интернатима борави 200 ученика и ученица. Секретар Чекић додао је да је планирана  израда великог спортског центра у оквиру комплекса Медресе, за који је већ направљен пројекат, а чије би реализовање захтијевало подршку Министарства просвјете, науке, културе и спорта, те је, у том погледу начелно договорена сарадња  са Министарством и Управом за спорт и младе.

„Модел функционисања наставе  организован је тако што је 78% наставног плана и програма преузето од општег наставног програма, док 22% истог чине вјерски предмети. Од самог оснивања, наш циљ је да школа буде отвореног типа (систем колеџа),  да Медреса представља допринос друштву, јер 90 % наших ученика даље школовање наставља  уписујући свјетовне предмете, а крајњи циљ је модел школе која дјецу припрема за живот у грађанском друштву”, истакао је секретар Исламске заједнице Фуад Чекић.

Министарка Братић истакла је значај модела функционисања нестандардне школе, посебно акцентујући важност  интернатског типа школовања,  јер у таквим условима, по њеним ријечима, дјеца могу да науче и усвоје вриједности као што су дисциплина и суживот са другима,  док је  директор установе, Амер Шикурица поручио да су инфраструктурни капацитети школе на располагању Министарству  за потребе организовања семинара, културних догађаја, спортских манифестација и сличних активности.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?