Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Отпочет дијалог на тему родно одговорног буџетирања

Објављено: 10.09.2021. 11:34 Аутор: Министарство економског развоја

Државна секретарка за развојне економске политике Милена Липовина-Божовић отворила је данас радионицу „Дијалог о увођењу родно одговорног буџетирања у Црној Гори“ која је одржана у организацији Секретаријата Савјета за конкурентност и уз присуство уз присуство кључних партнера из јавног и приватног сектора, међународних институција и представника НВО сектора.

Указујући на то да жене у Црној Гори нијесу довољно укључене у процес креирања политика и самог буџета као и да је њихово учешће веома важно јер омогућава интеграцију женске перспективе приликом доношења одлука, Липовина-Божовић је истакла да управо из тог разлога Министарство економског развоја има специфичан приступ у креирању политика који се односи на ширу примјену родне перспективе.

mlb rodno budzetiranje 1092021

„Вјерујемо да женско предузетништво зависи од појединачних политика које могу и требају дати одговор социо-економском амбијенту и друштвеном наслеђу, које још увијек одражава патријархалну уређеност друштва“ казала је државна секретарка наводећи примјере програма Министарства у којима се примјењује родна интеграција попут Програмског оквира за развој кластера и Програма за унапређење конкурентности привреде, док су жене посебно таргетиране кроз Стратегију за развој женског предузетништва. Примјена родне интеграције је узета у обзир и у првој фази приреме за оснивање Гарантног фонда а значајно је поменути и стандард за женско предузетништво (МЕСТ ИWА 34) који је уведен у црногорски систем 01. јула ове године.

Липовина-Божовић је саопштила и да већина институција до сада није имала праксу да истражује и води статистике о различитим потребама жена и мушкараца, да анализира њихову улогу у економском систему.

“Морам истаћи да ми је драго да је предложен амандман на Буџет за 2021. годину који би обавезао Владу и све кориснике буџета, да анализирају утицај на родну равноправност - што представља велики, конкретан искорак” закључила је Липовина-Божовић.

scc1092021

Шефица Секретаријата Савјета за конкурентност Марија Шуковић истакла је да је циљ ове радионице да се размијене информације о томе ко и шта ради на тему родно одговорног буџетирања и да се заједничким активностима и капацитетима покушају дефинисати улазне тачке за системско увођење родно одговорног буџетирања, као и наредни кораци.

scc 1092021

Представник Министарства финансија и социјалног старања Бојан Пауновић навео је да су, имајући у виду да је Буџет за 2021. годину програмски, сада створени услови да се говори о системском увођењу родно одговорног буџетирања. Такође, истакао је да је важно појаснити како расподјела средстава у Буџету утиче на специфичне групе у друштву, нарочито оне осјетљиве док је експерткиња за економско оснаживање жена у Секретаријату Савјета за конкурентност Марија Ристеска презентовала како се родно одговорно буџетирање може повезати са различитим фазама буџетског процеса и дала преглед могуц́ности у смислу који актери и како могу радити на овом процесу.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?