Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Паметна специјализација - будућност Црне Горе

Објављено: 21.09.2022. 12:43 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

Црна Гора је прва земља Западног Балкана која је хармонизовала свој имплементациони оквир са препорукама Заједничког истраживачког центра Европске комисије - ДГ ЈРЦ (Дирецторате-Генерал Јоинт Ресеарцх Центре).

Министарство науке и технолошког развоја је формирало Међуинституционалну С3 групу и Иновационе радне групе, као радна тијела која пружају подршку Савјету за иновације и паметну специјализацију, која пружају подршку за три вертикалне приоритетне области Стратегије паметне специјализације: одржива пољопривреда и ланац вриједности хране, енергија и одржива животна средина, одрживи и здравствени туризам и као и за хоризонаталну приоритетну област - информационо-комуникационе технологије.

Како би се указало на важност Стратегије паметне специјализације у земљи, Међуинституционална С3 група и иновационе радне групе имају задатак да кохезионим дјеловањем препознају компаративне предности које Црна Гора има када су у питању приоритетне области и евидентирају проблеме са којима се иновациона заједница до сада суочавала, како би се искористиле развојне шансе препознатих приоритетних области за даље планирање и креирање конкретних програма.

У том контексту, порука доносиоцима одлука јесте препознавање Стратегије паметне специјализације као кровне развојне стратегије, те усклађивање приоритета на националом нивоу и генерално већа улагања у иновације и дигитализацију.

На данас одржаном, првом заједничком састанку ове међуинституционалне групе и иновационих радних група, активно је разматран концепт паметне специјализације, дефинисан у оквиру процеса предузетничког откривања, што уједно представља и главни задатак иновационих радних група. Међуинституционална С3 група, управљачко – координационо тијела међуинституционалне сарадње, има за циљ боље институционално повезивање и праћење имплементације Стратегије паметне специјализације.

У претходном периоду постављени су темељи за ефикасан даљи развој паметне специјализације, те је поред Савјета за иновације и паметну специјализацију као кључног националног тијела С3 имплементационог оквира, уз новоформирану Међуинституционалну С3 групу и Иновационе радне групе за приоритетне области, креиран комплементаран састав који може одговорити изазовима примјене Стратегије паметне специјализације. Креирањем оваквог оквира, циљ је укључити актере из таргетираних области и конкретно дефинисати даље правце развоја и активности које доводе до жељеног резултата, а то је здрава, дигитализована и одржива Црна Гора.

Задатак тијела чији су се чланови овом приликом састали јесте и поступање по јасно одређеним приоритетима и издвојеним фокусним подручјима у оквиру приоритета, уз заједничко креирање индикатора који ће омогућити прецизније извјештавање.

Састанку су се прикључиле и експерткиње за С3 политике Удруженог истраживачког центра Европске комисије, Катарзyна Кацзкоwска и Алессиа Поззи, кроз ИПА пројекат Техничке помоћи за подршку имплементацији Стратегије паметне специјализације у Црној Гори, а које су са учесницима подијелиле позитивна искуства из региона и Европе.

Поред тога, на састанку је наглашено и да је неопходно радити на стратегији комуникације и едукације у овој области, а у циљу што бољег препознавања потреба, али и шанси у С3 областима: одрживе пољопривреде и ланца вриједности хране, енергије и одрживе животне средине, одрживог и здравственог туризма и информационо-комуникационих технологија у Црној Гори.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?