Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Подршка за микро, мала и средња предузећа

Објављено: 21.11.2021. 23:00 Аутор: Министарство економског развоја

Влада Црне Горе и EBRD-а посвећени успостављању Кредитно-гарантног фонда

Европска банка за обнову и развој и Влада Црне Горе данас почињу рад на другој фази за успостављање Кредитно-гарантног фонда. Покретање друге фазе засновано је на успешној реализацији прве фазе, која је потврдила одрживост фонда и утврдила његове кључне спецификације и захтјеве.

Кредитно гарантни фонд ће омогућити банкарском сектору да обнови и повећа своје кредитне капацитете за мала и средња предузећа, која су посебно погођена пандемијом COVID-19 чиме ће им пружити лакши приступ финансијама, и стимулисати одрживи дугорочни развој црногорске привреде.

Микро, мала и средња предузећа представљају окосницу црногорске економије, чинећи 99,8 одсто предузецћа и више од половине црногорског БДП-а.

Догађају који је одржан данас поводом почетка друге фазе присуствовали су представници Владе, EBRD-а и консултанти Crimson Capitala.

Јаков Милатовић, министар економског развоја отворио је данашњи догађај и казао да га радује што је велики дио активности на успостављању Кредитно-гарантног фонда успјешно реализован и истакао значај који овај фонд има за црногорску привреду.

Jakov Milatović-KGF

„У претходном периоду, уз техничку помоћ и подршку наших пријатеља из Европске банке за обнову и разој (EBRD) интензивно је спроведен низ  активности како би се Кредитно-гарантни фонд што прије ставио у функцију што говори о посвећености Владе када је у питању успостављање ове институције.

Прва фаза активности је успјешно реализована. Урађен је Оквир и мапа пута за успостављање Кредитно-гарантног фонда Црне Горе који укључује и рад на нацрту Закона о овој институцији, који се ослања на најбоље међународне праксе, искуства из других КГФ-а широм свијета, директиве Европске комисије, правни и регулаторни оквир Црне Горе, те специфичности црногорског пословног и финансијског сектора, и подсјетио да је Влада предлогом буџета за 2022. годину опредијелила скоро 11 милиона еура за операционализацију фонда.

„Фонд ће пружити повољније финансирање у временима кризе, и биће дугорочан партнер нашој привреди на путу развоја и унапређења бизниса, а држава ће омогућити да до финансирања дођу и стартапови, жене предузетнице, као и сви потенцијални предузетници са добром бизнис идејом и заједно са онима који већ послују, опстану на тржишту и постану конкурентни.”

Ремон Закариа, шеф EBRD за Црну Гору, казао је: „Почетком друге фазе техничке сарадње са EBRD, Црна Гора је ближа него икада успостављању дугорочног и одрживог Кредитно-гарантног фонда. Задовољство ми је што преузимам улогу шефа EBRD-а Црне Горе у овом важном тренутку за државу и њену пословну заједницу. Успјешан рад на првој фази током љета пружио је снажне темеље за следећу фазу имплементације. Овај фонд ц́е подржати земљу у њеним напорима за опоравак од COVID-19 и побољшати приступ финансијама за локалне предузетнике и ММСП.

Закључено је да ће развојна компонента коју доноси Кредитно-гарантни фонд поспјешити и диверсификовати црногорску економију, а банкама створити сигуран оквир за будућу сарадњу.

Kick off događaj  MER i EBRD – druga faza u okviru Kreditno-garantnog fonda (22.11.2021.)
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?