Пољопривреда

На данашњем нивоу развоја када постоји тежња да се животни вијек продужи и побољша квалитет живота,  истовремено све више добија на значају пољопривреда као грана привреде.  Полјопривреда истовремено треба да буде одржива са аспекта екосистема, произвођача - пољопривредника и крајњег корисника, а да при томе буде економски исплатива.

Пољопривредна производња има важну улогу у економији Црне Горе, са значајним учешћем у бруто домаћем производу, укључујући шумарство и рибарство. Сектор пољопривреде и туризма су развојни и економски приоритет националне економије.

Битан чинилац у креирању пољопривредне политике је интеграционо опредјељење Црне Горе и поштовање одредби међународних споразума. Креатори пољопривредне политике настоје да ускладе законодавни оквир са европском легислативом, да обезбиједе повољан економски амбијент за развој пољопривреде и да, уважавајући производни потенцијал, развојни ниво и потребе наших произвођача, дефинише путеве развоја и мјере подстицаја развоја пољопривреде.

Политика одрживог развоја пољопривреде је концепт којим се стреми повећању обима и квалитета пољопривредне производње уз поштовање и очување природних ресурса.

Осим националних средстава подршке, пољопривредни произвођачи успјешно користе могућност финансирања својих активности из међународних фондова (MIDAS, IPARD и др.).

Будући да климатске, едафске и орографске карактеристике, опредјелјују структуру пољопривредне производње, у нашој земљи доминантни облик пољопривредне производње је сточарска производња.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?