Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Посвец́еност чистијим, здравијим и сигурнијим водама у сливу ријеке Дунав

Министарски састанак међународне комисије ИЦПДР- посвец́еност чистијим, здравијим и сигурнијим водама у сливу ријеке Дунав

Министарски састанак Међународне комисије за заштиту ријеке Дунав (ИЦПДР) одржан је дана 8. фебруара 2022.године. Састанак је отворио представник Мађарске, која је преузела пресједавање ИЦПДР-ом од Црне Горе.

Министар Александар Стијовић је узео учешће на округлом столу, гдје је представио шта је Црна Гора урадила у претходном периоду у дијелу управљања ризиком од поплава.

На састанку су усвојени документи - План управљања водама на сливном подручју ријеке Дунав као и План управљања ризицима од поплава на сливном подручу ријеке Дунав, који су у потпуности усклађени са ЕУ директивама. Такође, на састанку је усвојена Дунавска декларација.

Министри и представници министара надлежни за управљање водама из земаља слива Дунава Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Хрватске, Чешке, Немачке, Мађарске, Црне Горе, Молдавије, Румуније, Србије, Словачке, Словеније и Украјине и Европске уније су подржали план управљања и на састанку усвојили „Дунавску декларацију“. Састанак је укључивао панел дискусију са експертима из посматрачких организација ИЦПДР-а о лекцијама наученим из њиховог односа и сарадње.

Министар Александар Стијовић је указао на спроведене активности које се тичу процјене ризика и пописа постојеће инфраструктуре за заштиту од поплава за водна подручја Дунаског и Јадранског слива у Црној Гори као и на урађени Национални план заштите и спашавања од поплава и Процјену ризика од катастрофе.

“Гајим оптимизам према овом пројекту иако смо свјесни потешкоћа које нам је изазвала ковид пандемија и изражавам задовољство што не одустајемо од овако важне теме и у овако тешким временима. Вјерујем да ће наш рад резултирати усвајањем декларације, која ће бити основ за грађење веће заштите и здравља људи, животне средине, културне баштине и привреде”, истакао је министар Стијовић.

Плановима управљања утврђене су мјере за наредних шест година како би се обезбедила чистија, здравија и безбједнија вода за свакога – циљ који је релевантан и хитан данас као и 2016. године, када су министри подунавских земаља последњи пут усвојили  два плана управљања: Ажурирање Плана управљања сливом реке Дунав (ДРБМП) као и План управљања ризицима од поплава Дунава (ДФРМП) 2021. Оба плана су припремљена како је предвиђено Оквирном директивом ЕУ о водама и Директивом ЕУ о поплавама.

Мјере описане у овом плану ц́е се предузети у оквиру следец́ег циклуса управљања ИЦПДР-ом до 2027. године, укључујуц́и обнављање станишта и еколошких коридора за миграторне врсте риба – посебно јесетра. Поред тога наглашен је значај имплементације адекватних технологија за пречишц́авање отпадних вода у општинама, најбољих доступних техника у индустријским објектима, најбоље праксе управљања у пољопривреди и одговарајуц́их мјера безбједности на опасним постројењима, у циљу даљег рјешавања питања оптерец́ења хранљивих материја које се транспортују у Црну Гору.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?